5 вида луѓе кои не треба да ја следат кето диетата

5 вида луѓе кои не треба да ја следат кето диетата

Кето диетата е моментално најпознатата на диета која привлече големо внимание и популарност во последните две години поради низата здравствени придобивки што ги нуди.

Диетата со малку јаглехидрати и многу мрснотии не само што помага во слабеењето, туку е ефикасна и во управувањето со симптомите на дијабетес и висок холестерол. Но, да се биде на диета со многу мрснотии долго време е исто така поврзано со разни несакани ефекти. Се вели дека консумирањето премногу мрснотии подолго време може да ве изложи на ризик од развој на камења во бубрезите и други здравствени проблеми. Според експертите во оваа област, еве 5 вида луѓе кои мора да ја избегнуваат кето диетата заради своето здравје.

5 типови луѓе кои не треба да ја следат кето диетата

1. Бремени жени

За време на бременоста, идната мајка треба да биде премногу внимателна во однос на исхраната и навиките на исхрана. Кето диетата всушност ја лишува од јаглехидрати и влакна. Покрај тоа, крајно ограничувачката диета нема некои основни микроелементи, што ја прави нездрав избор на диета за време на бременост.

2. Вегани

Тешко е да се следи кето диетата ако сте вегетаријанец, но за веганите е уште попредизвикувачко и ризично. Оваа диета го ограничува внесувањето јаглехидрати и храна богата со растителни влакна, како што се некои зеленчуци, цели зрна и овошје. За веганите, овошјето и зеленчукот се примарен извор на хранливи материи бидејќи целосно избегнуваат млечни производи и производи од животинско потекло. Ако тие ги ограничат дури и природните производи, тогаш ќе бидат лишени од основните хранливи материи што му се потребни на телото за правилно функционирање.

3. Луѓе кои имаат проблеми со дигестивниот тракт

Еден од вообичаените несакани ефекти на кето диетата е констипацијата. Поради нискиот внес на јаглехидрати и нискиот внес на влакна, луѓето честопати имаат констипација кога ја следат оваа диета. Ако веќе страдате од проблеми поврзани со стомакот, како синдром на нервозно дебело црево или хронична констипација, тогаш оваа диета може да ја влоши ситуацијата.

4. Проблеми со бубрезите

Кето е диета богата со мрснотии и за да се исфрлат дополнителните мрснотии од телото, вашите бубрези треба да работат многу напорно. Ако веќе страдате од проблеми со бубрезите, следењето на оваа диета ќе изврши дополнителен притисок врз вашиот орган, па дури и може да го влоши симптомот.

5. Нарушување во исхраната

Луѓето кои страдаат од каков било вид нарушување во исхраната, често имаат прекумерни промени во расположението и можеби им е тешко да се држат до оваа диета. Ако кето диетата не се почитува правилно, можеби нема да можете да видите некој позитивен резултат, што може да ве демотивира. Во таков случај, подобро е да се консултирате со експерт пред да започнете каква било диета.

Прочитајте кои 5 диети што се одобрени од медицината и од науката.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар