5 работи кои мора да ги направите пред да дојде летото

Летото ни се приближува, а со самото тоа сме и чекор понапред до плажата и сонцето. Знаете и самите дека веќе е неопходно да почнете да се подготвувате за да изгледате потполно сјајно, а ние со вас споделуваме 5 едноставни начини како да го постигнете тоа.

1-podgotvete-ja-letnata-lista-pet-raboti-koi-mora-da-gi-napravete-pred-da-dojde-leto-www.kafepauza.mk_

1. Подгответе ги стапалата

Доколку сè уште не сте го сториле тоа, сега е вистинско време да се посветите на вашите стапала. Иако секогаш можете да посетите педикир, топлата вода и солта или сода бикарбоната и турпијата за пети ќе направат да не се забележува дека претходните месеци сте носеле затворени обувки. Нема ништо погрдо од испукани пети и неуредни нокти, а толку малку време е потребно за сето тоа да се реши.

2-podgotvete-ja-letnata-lista-pet-raboti-koi-mora-da-gi-napravete-pred-da-dojde-leto-www.kafepauza.mk_

2. Дотерајте ги ноктите

Ноктите на рацете се изложени и лето и зимо. Пред да изберете супер интересен летен лак за нокти, направете домашен пилинг на рацете со мед и жолт шеќер. За заноктиците во помош доаѓа сода бикарбоната, а веруваме дека веќе имате и крема која ќе ги хидрира рацете.

3-podgotvete-ja-letnata-lista-pet-raboti-koi-mora-da-gi-napravete-pred-da-dojde-leto-www.kafepauza.mk_

3. Програма за одмарање на кожата

Би било добро да ѝ дадете на вашата кожа една „слободна“ недела. Односно, оставете ги настрана сите производи за нега, но и шминката, а користете само кокосово масло. Резултатот ќе биде сјајна кожа, па потоа слободно вратете се на вашата стара рутина.

4-podgotvete-ja-letnata-lista-pet-raboti-koi-mora-da-gi-napravete-pred-da-dojde-leto-www.kafepauza.mk_

4. Поработете на вашиот тен

Најверојатно немате прилика да се сончате секојдневно за да добиете барем малку боја. Знаете и самите колку солариумот е нездрав, па единственото решение за добивање потемен тен е лосионот за самопотоемнување. Користете го внимателно и не заборавајте претходно да направите задолжителен пилинг на телото.

5-podgotvete-ja-letnata-lista-pet-raboti-koi-mora-da-gi-napravete-pred-da-dojde-leto-www.kafepauza.mk_

5. Не заборавајте на грбот и надлактиците

Доколку вашата кожа на грбот, рамената и надлактиците не е баш најубава, послужете се со следниот трик: Нанесете со памучна крпа павлака на тие делови и оставете да отстои 10 минути. Потоа истуширајте се и намачкајте се со лосион за хидратација на кожата. Киселината од павлаката ќе ѝ помогне на вашата кожа повторно да изгледа како претходно.

6-podgotvete-ja-letnata-lista-pet-raboti-koi-mora-da-gi-napravete-pred-da-dojde-leto-www.kafepauza.mk_

Припремете се на време, но негувајте се и во текот на летото, а вашата кожа ќе ви биде и повеќе од благодарна.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар