5 болести што се лекуваат со секс

5 болести што се лекуваат со секс

Сексот е природна потреба на секоја личност, но не служи само за забава и репродукција, туку може да ви помогне да ублажите дури 5 симптоми и заболувања. Тоа е дополнителна причина да уживате во интимните односи уште повеќе.

5 болести што се лекуваат со секс

1. Алергии

Сексот може да ги ублажи алергиите и симптомите на астма. Како прво, го отстранува стресот (како и грижите и вознемиреноста кои се честа причина за овие проблеми). Исто така, ја полни крвта со кислород и го зголемува снабдувањето со крв на респираторните органи, што го олеснува дишењето и ги ублажува симптомите.

2. Стрес и младоликост

Истражувачите во Кралската универзитетска болница во Шкотска ги проучувале навиките и здравјето на 3.500 луѓе на возраст од 18 до 102 години и заклучиле дека луѓето кои имаат редовен секс (барем еднаш неделно) изгледаат и се чувствуваат многу помлади. Сексот помага да се неутрализираат несаканите ефекти на стресот и го подобрува квалитетот на спиењето – двата фактори кои најмногу влијаат на забрзаното стареење.

3. Слаб имунитет

Доколку сакате да го зајакнете имунитетот за дури 30%, сè што треба да направите е да имате секс двапати неделно. Тајната е во тоа што сексот го зголемува нивото на имуноглобулин А, кој е одговорен за способноста на организмот да се спротивстави на болестите. Покрај тоа, истражувањата ја потврдија врската помеѓу редовниот секс и намалениот ризик од појава на мозочен удар, срцеви заболувања, некои видови рак, па дури и вируси.

4. Вишок килограми

Не е дека може да го замени вежбањето, но со 20-минутен секс ќе потрошите 96 калории.

5. Болка

Мигрена, болки во зглобовите, менструални грчеви – сексот ги намалува сите овие симтпоми.

Прочитајте во кои ситуации сексот треба да се препише како лек.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар