12 златни животни правила

12 златни животни правила

Покрај популарните мисли овековечени со перото на познатите философи, постојат и мудри анонимуси, како оној што ги напишал следните животни правила… 🙂12 златни животни правила1. Кога нешто ќе отворите, погрижете се истото и да го затворите.

2. Ако нешто вклучите, не заборавајте и да го исклучете.

3. Ако отклучувате, треба и да заклучувате.

4. Ако нешто расипете или скршите, признајте го тоа.

5. Ако нешто не можете да поправите, побарајте помош од некој што може.

6. Ако нешто сте позајмиле, вратете го.

7. Ако нешто навистина вреди, грижете се за него.

8. Ако направите забуна, разјаснете ја.

9. Кога нешто несоодветно ќе поместите, вратете го назад.

10. Ако ви е потребно нешто што му припаѓа на друг, побарајте дозвола за негово користење.

11. Ако нешто не ви оди, баталете го.

12. Кога нешто не е ваша работа, не поставувајте прашања.

Имате ли и вие некое животно правило кое сте го зацртале како резултат на вашето досегашно искуство, а кое би сакале да го споделите тука?


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

 1. Ivan Reply

  Se soglasuvam so site osven so 11 🙂

 2. Нина Reply

  баш со 11 само се согласувам хахах

 3. stojan Reply

  ziv ej i ostavigi drugite da ziveat

 4. Име Reply

  ovie se osnovni pravila koi treba da se ucat od najrana vozrast i .treba da se primenuvaat sekogas..

 5. jovanka g. Reply

  tie se voditeli vo \ivotot

 6. silvi Reply

  Ако сакаш да живееш среќно, живеј дискретно.

Остави коментар