12 токсични навики што го загадуваат вашиот дом

12 токсични навики што го загадуваат вашиот дом

Секој се обидува да го направи својот дом да изгледа и да мириса колку што е можно подобро. Сите сакаат просторот за живеење да им биде чист и безбеден. Меѓутоа, во обид да ја исполнат оваа задача, користат разни предмети кои го загадуваат домот. Прочитајте кои се најчестите предмети што можат да бидат опасни за вашето здравје.

1. Камини и печки

12 токсични навики што го загадуваат вашиот дом

Камините и печките може да го загадат воздухот во вашиот дом, што на крајот може да влијае на респираторниот систем. Чадот што произлегува од нив содржи честички што можат да навлезат во очите и белите дробови и може да предизвика алергии, иритација, кашлање, па дури и бронхитис.

2. Душеци

12 токсични навики што го загадуваат вашиот дом

Иако тие се вашиот најдобар пријател кога станува збор за одморот, душеците се и совршен начин да му дозволите на загадувањето да влезе во вашата куќа, а вие да не го забележите тоа. За време на нивното производство, на душеците им се додаваат елементи отпорни на пожар за да се спречи да бидат запаливи, што значи дека содржат хемиски материи, но без мирис, па тешко дека некој знае дека го вдишува овој вид мирис неколку часа на ден. За да го намалите овој ефект, се препорачува да го проветрувате креветот секој ден откако ќе станете.

3. Хемиско чистење на облеката

12 токсични навики што го загадуваат вашиот дом

Хемиското чистење на облеката е веројатно една од најдобрите работи за секоја личност што сака чиста облека. Сепак, прибегнувањето кон оваа услуга може да биде штетно за вашето здравје. За време на процесот на чистење се користи супстанција наречена перхлоретилен, што е исклучително опасна за вашето здравје, па затоа се препорачува да ја проветрите облеката пред да ја ставите во плакарот.

4. Производи за лична хигиена

12 токсични навики што го загадуваат вашиот дом

Сите кремови за тело, пасти за заби, шампони, дезодоранси, гелови и други производи за хигиена што сте навикнати да ги гледате и да ги користите секој ден се направени со огромна количина хемикалии и конзерванси, кои можат да влијаат и на вашиот дом и на вашето тело. Идеалното нешто што треба да го направите е да ги замените овие индустријализирани производи со други што се поприродни и не содржат хемиски конзерванси.

5. Теписи и килими

12 токсични навики што го загадуваат вашиот дом

Овие декоративни елементи се многу популарни затоа што можат да ја претворат секоја просторија во елегантно и пријатно место, но исто така можат да бидат и многу штетни кога одржувањето на хигиената не се сфаќа сериозно. Одредени теписи може да ослободат токсични гасови кои претставуваат опасност за луѓето. Исто така, некои од најчестите микроби и загадувачи што се наоѓаат во теписите се: алергени од лебарки, мувла, прашина итн.

6. Четка за заби

12 токсични навики што го загадуваат вашиот дом

Иако четката за заби е основен елемент во секојдневната хигиена, таа е исто така место каде што многу лесно можат да се насоберат микроби и бактерии. Таа е совршено место за нивниот развој: постојано е влажна, секогаш е во бањата и некои луѓе поретко ги менуваат своите четки за заби. Сепак, не е препорачливо да ја чувате четката за заби во затворена кутија. Напротив, најдоброто нешто што можете да го направите е да ја чувате во исправена положба и во проветрено место, така што секогаш ќе биде сува следниот пат кога ќе ја користите.

7. Климатизација

12 токсични навики што го загадуваат вашиот дом

Повеќето луѓе го вклучуваат клима-уредот во лето и ги затвораат сите прозорци за да не „излезе студениот воздух и да не влегува топол воздух“. Она што малкумина го знаат е дека тоа има негативно влијание врз квалитетот на воздухот што го дишете дома. Да се биде внатре во затворен простор значи да дишете воздух што постојано го загадувате со сопственото дишење. Покрај тоа, чистењето на овој корисен апарат е од суштинско значење бидејќи прашината и бактериите често се таложат и повторно кружат во воздухот.

8. Темјан и освежувачи на воздухот

12 токсични навики што го загадуваат вашиот дом

Темјанот, ароматичните свеќи и освежувачите на воздухот испуштаат значителна количина чад што ја исполнува вашата куќа со многу пријатен мирис. Истиот тој чад што го маскира лош мирис влегува во вашите бели дробови и предизвикува голема штета во вашиот организам. Дишењето на хемикалиите од овие елементи може да предизвика одредени заболувања.

9. Козметика

12 токсични навики што го загадуваат вашиот дом

Во просек, жените дневно користат 12 производи кои содржат 168 уникатни состојки. Мажите, пак, користат 6 производи со 85 уникатни состојки. Но, најголемиот дел од овие производи за убавина содржат силни хемикалии, како жива, што може да доведе до критични болести.

10. Инсектициди и пестициди

12 токсични навики што го загадуваат вашиот дом

Индустриските производи што ги користите за да се ослободите од инсектите содржат многу агресивни хемикалии кои неизбежно ги вдишувате. Иако не влијаат директно на вас, тие постепено можат да му предизвикаат штета на вашиот организам.

11. Крпи

12 токсични навики што го загадуваат вашиот дом

Излегувањето од тушот и користењето мека, чиста крпа за да се исушите е една од најубавите работи во животот. Но, малку луѓе знаат дека овој едноставен предмет од секојдневниот живот е обично полн со микроби, а можеби дури и со фекални бактерии. Бидејќи секогаш стојат во бањата, тие се изложени на влага, грини и микроби. Исто така, крпите можат да содржат остатоци од кожа, плунка и други телесни секрети. Крпите треба да се перат многу често и да се сушат на сонце.

12. Чевли

12 токсични навики што го загадуваат вашиот дом

Повеќето луѓе се враќаат дома по долгиот работен ден и не се свесни дека влегуваат во својот дом без да ги соблечат чевлите. Ако не ги соблечете чевлите, сите бактерии што со кои дошле во контакт на улица сега се шират низ подот на вашиот дом, каде што одите боси и каде што лазат вашите деца. Немојте да бидете премногу изненадени ако подоцна се најдат во вашето тело.

12 токсични навики што го загадуваат вашиот дом

Иако многу од овие елементи се користат секојдневно и во некои случаи се всушност задолжителни, најдоброто нешто што можете да го направите е да барате решенија што ќе го намалат негативното влијание што го имаат врз вашата околина. Еве неколку предлози што можеби ќе сакате да ги разгледате:

  • Проветрувајте ги сите области од вашата куќа колку што е можно повеќе.
  • Избегнувајте насобирање ѓубре.
  • Чистете ја прашината со влажна крпа или користете правосмукалка.
  • Направете ги растенијата ваши сојузници при прочистување на воздухот внатре во куќата.

Нема сомнение дека понекогаш сте сами виновни за загадувањето во вашиот дом едноставно затоа што не сте свесни колку можат да бидат опасни овие предмети. Сепак, сега кога знаете, подобро е да бидете безбедни отколку да се жалите и да ги избегнувате здравствените проблеми што може да произлезат од користењето на овие предмети.

Прочитајте како правилно и темелно да ја исчистите машината за миење садови.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар