12 совети за готвење што ќе ви го спасат секој оброк

12 совети за готвење што ќе ви го спасат секој оброк

За жал многу често кога готвењето станува рутина, веќе не е толку забавно. Па, овде ќе ги најдете советите што повторно ќе ви го направат готвењето интересно. Имате ли забележано дека луѓето што често готват имаат многу тајни што им ја олеснуваат работата во кујната и ги прават нивните оброци навистина вкусни? Во продолжение откријте некои од овие тајни.

1. Како да испечете рамна торта?

12 совети за готвење што ќе ви го спасат секој оброк

За да добиете рамен горен дел од тортата, завиткајте ја во парче влажен материјал (можете да употребите и стара крпа). Овој трик ќе ви помогне да направите и идеални бисквити.

2. Како да го спречите лепењето на рибата на тавата за пржење?

12 совети за готвење што ќе ви го спасат секој оброк

За да го избегнете ова, на жешка тава нанесете ладно масло за готвење.

3. Карамелизиран шеќер

12 совети за готвење што ќе ви го спасат секој оброк

Шеќерот има големо влијание на печивата. Малку запржениот шеќер ќе додаде арома на карамела на слатките. Ако го загревате шеќерот еден час ќе добие нијанса на карамела, додека загревањето од 5 часа ќе ви даде карамела во гранули со уникатна арома.

4. Исцедете лимон без семки

12 совети за готвење што ќе ви го спасат секој оброк

Можете да ги избегнете семките ако го ставите лимонот во мрежа и потоа го цедите.

5. Спречете го згрутчувањето на кафеавиот шеќер

12 совети за готвење што ќе ви го спасат секој оброк

Кафеавиот шеќер многу брзо се стврднува и се згрутчува. За да го избегнете ова, ставете маршмелоу во садот со шеќер.

6. Како да пренесете торта?

12 совети за готвење што ќе ви го спасат секој оброк

За да ја одржите формата, ставете ја на чинија, ставете дрвени стапчиња или чепкалки за заби од страните, и покријте ја со кеса. Тортата нема да се оштети или да се исуши.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар