12 начини како да го разбудите вашето дете ако не сака да стане

12 начини како да го разбудите вашето дете ако не сака да стане

Научно е докажано дека здравиот сон им помага на децата да се сконцентрираат и да учат подобро, како и да имаат добро помнење и однесување. Но, за многу родители, долгиот сон на нивните деца претставува проблем. Ако сте во изолација, веројатно не можете да ги разбудите децата затоа што едноставно не сакаат да станат наутро, па овие 12 начини ќе ви помогнат да ги разбудите брзо и лесно.

12 начини како да го разбудите вашето дете ако не сака да стане

1. Тргнете ги завесите и подигнете ги ролетните.

2. Ограничете ја употребата на мобилниот телефон пред спиење.

3. Пуштете радио или музика што ќе го разбуди детето.

4. Пуштете ги нивната омилена песна или нивниот омилен цртан филм, така што ќе можат да ги слушнат.

5. На таблата за цртање, напишете или илустрирајте ja утринскaтa рутинa што треба да ja извршат: миење лице, облекување, појадок, подготвување книги итн.

6. Смислете некоја игра што вклучува будење.

7. Разбудете го детето со мирисот на неговиот омилен појадок.

8. Дајте им малку време на децата да се расонат во креветот, но претходно понудете им чаша сок од портокал.

9. Ако имате куче, испратете го да го разбуди детето.

10. Оставете го детето да ги разбере последиците од доцнењето.

11. Не создавајте драма ако нема потреба за тоа. На детето не му се допаѓа кога го лажете.

12. Водете сметка дали вашето дете спие доволно. Тоа значи дека треба да легнува да спие навреме во вечерните часови за полесно да може да се разбуди наутро.

Прочитајте колку часови треба да спие бебето за здрав сон.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар