10 видови храна и пијалаци кои ќе направат вашето тело да мириса одлично

Дали понекогаш се чувствувате непријатно поради начинот на кој мириса вашето тело? Иако мирисот на телото е одреден од гените, сепак може да зависи и од храната што ја консумираме. Овие видови храна имаат најголемо влијание на телесните мириси.

1. Вода наместо пиво

10 видови храна кои ќе направат вашето тело да мириса одлично

Пиењето вода му помага на телото да се ослободи од токсините кои предизвикуваат лош мирис. Додека пиењето пиво можеби изгледа како добар начин да се релаксирате, може да го влоши вашиот мирис поради алкохолот кој испарува од вашите пори.

2. Јогурт наместо млеко

10 видови храна кои ќе направат вашето тело да мириса одлично

Активната култура присутна во јогуртот го намалува количеството на компоненти кои предизвикуваат лош мирис. Покрај тоа, витаминот Д кој се наоѓа во него помага во борбата против бактериите во вашата уста, со тоа намалувајќи го лошиот здив. Млекото од друга страна, содржи холин кој може да предизвика лош мирис.

3. Сок од лимон наместо вино

10 видови храна кои ќе направат вашето тело да мириса одлично

Иако многумина уживаат во чаша вино, наредниот ден можно е да мирисате на алкохол. Подобро е да пиете вода со лимон наместо вино. Лимонот помага во детоксикација на телото, додека водата ве ослободува од токсините.

4. Чај наместо кафе

10 видови храна кои ќе направат вашето тело да мириса одлично

Билните чаеви се одличен извор на антиоксиданси. Колку помалку токсини има во телото, толку подобро ќе мириса. Кафето, или кој било пијалак со кофеин може да предизвика посилен телесен мирис.

5. Јаболко наместо карфиол

10 видови храна кои ќе направат вашето тело да мириса одлично

Јаболката се одлични за лош здив. Карфиолот од друга страна содржи холин, хранлива материја слична на витамин Б, која може да предизвика лош мирис.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар