10 трикови што ќе ви помогнат полесно да ги преживеете оние денови од месецот

На жените не им е воопшто лесно кога ќе добијат менструација. Сите сакаат да ја намалат болката што се јавува во овој незгоден период и да направат нешто за да се чувствуваат попријатно. Прочитајте ги следниве трикови што ќе ви ги претворат оние пеколни денови од месецот во вистински рај…

1. Термофор или топол чорап

10 трикови што ќе ви помогнат полесно да ги преживеете оние денови од месецот

Кога грчевите се неподносливи, употребете термофор или доколку немате, направете си сами. Земете чорап, наполнете го со ориз и ставете го во микробранова печка неколку минути.

2. Менструална чашка

10 трикови што ќе ви помогнат полесно да ги преживеете оние денови од месецот

Хигиенските влошки и тампоните се веќе застарени. Сега, менструалните чашки се модерни. Тие не само што се безбедни бидејќи се направени од медицински силикон, туку и воопшто не пропуштаат.

3. Гаќи за менструација

10 трикови што ќе ви помогнат полесно да ги преживеете оние денови од месецот

Ако не ви е сигурна менструалната чашка, купете си посебни гаќи за менструација. Можете да ги носите како дополнување на тампонот или менструалната чашка за да бидете сигурни дека ништо нема да ви истече.

4. Храна богата со калиум

10 трикови што ќе ви помогнат полесно да ги преживеете оние денови од месецот

Храната богата со калиум ги ублажува грчевите. Слободно јадете банани колку што сакате!

5. Одбегнувајте солени грицки

10 трикови што ќе ви помогнат полесно да ги преживеете оние денови од месецот

Солените грицки само ќе ви ја влошат подуеноста за време на менструацијата. Држете се до овошјето и несолената храна.

Продолжете на следната страница за останатите трикови…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар