10 причини зошто будалестите парови имаат најцврста љубовна врска

10 причини зошто будалестите парови имаат најцврста љубовна врска

Ако и вие познавате некој будалест пар, тогаш сигурно често доаѓате во ситуации каде што едноставно не го сфаќаат нивното однесување и не ви е јасно како нивната врска сè уште трае. Но, токму нивното однесување и начинот на размислување е тоа што ги прави овие врски едни од најсилните и најцврстите. Па, што ги одвојува овие парови од останатите и зошто нивните будалштини се здрави за љубовта?

10 причини зошто будалестите парови имаат најцврста љубовна врска

1. Тие се сфаќаат себеси многу сериозно, но другите луѓе околу нив воопшто, па затоа и делуваат несериозно во туѓите очи.

2. Не се плашат да имаат (здрави) дебати, бидејќи знаат дека набрзо ќе ги решат сите проблеми и потоа ќе се пошегуваат за да ја разбијат тензијата.

3. Дури и најздодевните активности, како одење во маркет, посета на доктор и чистење по домашна забава вклучуваат многу смеење и шегување.

4. Хуморот предизвикува полесно справување со непријатните делови од врската (поврзани со тоалетот, мрсулите од грипот, емоционалните рушења и слично).

5. Тие можат да се забавуваат еден со друг со часови, дури и кога прават едноставни нешта како на пример, лежење на кауч.

6. Основата на нивната врска остава простор за многу спонтаност, авантура, преземање ризик, искреност, па дури и ранливост.

7. Тие толку добро се познаваат, што знаат кога е време да станат озбилни, а кога да се шегуваат додека не „зајдат“ од смеење.

8. Одржувањето отвореност, доверба и прифаќање води кон тоа ниту еден од нив да не чувствува притисок за да ги цензурира своите најдлабоки мисли, чувства, стравови и фрустрации.

9. Ниту една идеја, прашање, мисла, емоција или потреба не е глупава – тие знаат точно што им е потребно во моментот и целосно се прифаќаат, поддржуваат и охрабруваат.

10. Под сите тие шеги, умни досетки, смеење и будалштини се крие силно и нескршливо чувство за припаѓање, сигурност и пред сè, среќна љубов!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар