10 изненадувачки совети кои го намалуваат ризикот од срцев удар

Без разлика кои сте, сигурно и кај вас постои ризик од проблеми со кардиоваскуларниот систем. Овде многу работи имаат улога, но со текот на времето повеќето луѓе ќе почувствуваат некој ваков проблем. Срцевиот удар е еден од најчестите несреќи без разлика на знаењето кое го имаме за негово избегнување.

(1)10-iznenaduvachki-raboti-koi-go-namaluvaat-rizikot-od-srcev-udar-kafepauza.mk

Навистина е едноставно, хранете се здраво, вежбајте и грижете се за себе. И покрај ова кај секој од нас може да се појави проблем со срцето. И најздравите личности имаат големи шанси за срцев удар, па дури и рак. Луѓето кои не ни пробале цигари завршуваат со рак на белите дробови, а дури и веганите имаат проблеми со висок холестерол. Но, сепак има начин да ги избегнете овие ризици. Постојат неколку работи кои можете да ги направите за да го одржите здравјето на вашето срце. На пример, дали сте знаеле дека живеењето сами го зголемува ризикот за застанување на срцето? Или пак, дека чувањето куче го намалува? Местото на кое што живеете исто така игра улога, како и музиката којашто ја слушате. Дали сето ова е случајност? Можеби е, но нема да загубите ништо ако го направите она што можете.

1. Чистење на забите со конец

Dental calculus removing

Како е можно ова да биде добро за вашето срце? Иако доказите се малку, лекарите ја истражуваат можната поврзаност со болеста на непцата и болестите на срцето. Како и да е, не е лошо да одвоите некоја минута за детално чистење на забите.

2. Преселете се на запад

(3)10-iznenaduvachki-raboti-koi-go-namaluvaat-rizikot-od-srcev-udar-kafepauza.mk

Културата прави разлика, исто како и вашето опкружување. Погледнете карта на светот и ќе забележите дека во некои земји има помалку случаи со срцеви удари. Изгледа дека земјите на западот помалку страдаат од срцеви заболувања.

3. Спијте редовно

Young man can`t wake up

Важноста на спиењето никако целосно да се разбере и многу од нас ја игнорираат. Остануваме будни до доцна играјќи видео игри, „висејќи“ по барови или на социјалните мрежи. Воспоставувањето стриктен распоред за спиење ќе направи чуда за вашето здравје, особено за здравјето на срцето.

4. Јадете лосос

(5)10-iznenaduvachki-raboti-koi-go-namaluvaat-rizikot-od-srcev-udar-kafepauza.mk

Повеќето луѓе јадат место. Црвеното и преработено место е преполно со масти и холестерол и кога се консумира во големи количини може да резултира со срцеви болести. Рибата од друга страна, содржи здрави масти. Ако сè уште не јадете морска храна, обидете се да додадете малку риба во вашата исхрана. Еднаш неделно заменете го хамбургерот со лосос.

5. Одете на одмор

(6)10-iznenaduvachki-raboti-koi-go-namaluvaat-rizikot-od-srcev-udar-kafepauza.mk

Знаете што предизвикува срцеви удари? Стресот. Што е најдобро за ослободување од него? Одморот. Сите ние сме преработени и под многу стрес. Ако имате можност да одите на одмор, или само на кратко да избегате од секојдневниот живот, направете го тоа.

Продолжува на следната страница…

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар