10-дневен водич за слабеење со само 5 едноставни правила за следење

Доаѓа лето, па сите ние сакаме да имаме згодно и обликувано тело. Насобраните килограми од зимата не може така лесно да исчезнат, но со помош на оваа метода тоа сепак е возможно. Можеби не верувате во овој трик, не можете да знаете без да пробате. И доколку се прашувате како најлесно да изгубите килограми за 10 дена, одговорот е: Пијте вода!

1-ne-veruvate-obidete-se-da-oslabete-za-10-dena-so-pomosh-na-voda-i-ovie-5-pravila-www.kafepauza.mk_

Водата е темелот на нашиот живот:

  • 79% бубрези
  • 72% мускули
  • 73% срце
  • 85% крв
  • 83% бели дробови
  • 90% мозок

Често го мешаме гладот со жедта, па наместо храна потребна ни е чаша вода. Доколку не пиете доволно вода, функциите на телото се нарушуваат. А ако сакате да ослабете, пожелно е да се придржувате до овие правила, бидејќи водата ги „брише“ килограмите.

2-ne-veruvate-obidete-se-da-oslabete-za-10-dena-so-pomosh-na-voda-i-ovie-5-pravila-www.kafepauza.mk_

5 начини на кои треба да пиете вода:

1. 250 мл вода на празен стомак после будењето.

2. 250-500 мл еден час пред појадокот.

3. 100-200 мл после секоја шолја чај или кафе.

4. 250-500 мл 20 минути пред секое јадење.

5. 300-600 мл два часа пред спиење.

На почетокот многу почесто ќе одите во тоалет, но со тек на време ќе се навикнете на овој распоред, односно нуждата ќе се нормализира.

Не ни верувате? Испробајте!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар