Зошто ја сакаме Македонија?

Зошто ја сакаме Македонија?

Ако почнете да размислувате за причините поради коишто ја сакате Македонија, сигурно ќе ви требаат денови за да сфатите што сè што е поврзано со нашата земја ви предизвикува чувство на топлина. Веројатно затоа нам, на целиот тим на Кафе пауза, ни требаше толку многу полемика и давање причини „за“ и „против“. На крајот сепак составивме листа од 25 причини кои, сакале или не, ќе ве потсетат на вашата татковина секогаш кога ќе се споменат.

Зошто ја сакаме Македонија?

Најубавото знаме на светот

Зошто ја сакаме Македонија?

Македонскиот јазик, затоа што кирилицата е ретка

Зошто ја сакаме Македонија?

Денарите, кои е убаво да ги имаш в џеб

Зошто ја сакаме Македонија?

Ајварот, македонскиот мирис на есента

Зошто ја сакаме Македонија?

Охридското Езеро, кое секогаш ќе биде „наше море“

Зошто ја сакаме Македонија?

365 цркви во Охрид, по една за секој ден

Зошто ја сакаме Македонија?

Мистичните македонски планини

Зошто ја сакаме Македонија?

…а колку се убави и Маврово, Пешна, Радика, Кораб, Малешевијата…

Зошто ја сакаме Македонија?

Тоше Проески, кому уште долго ќе му се слуша гласот иако веќе не е помеѓу нас

Зошто ја сакаме Македонија?

Зоран Маџиров, човекот кој пронајде музика таму каде што никој претходно не ја побарал

Зошто ја сакаме Македонија?

Галичката свадба

Зошто ја сакаме Македонија?

Карневалите во Вевчани и Струмица

Зошто ја сакаме Македонија?

Најубавите домати на светот од кои се прави прекрасна салата…

25 причини сошто ја сакаме Македонија

…која многу добро оди со домашна жолта ракија

Зошто ја сакаме Македонија?

Тетовското тавче гравче

Зошто ја сакаме Македонија?

Ривалството меѓу градовите (кавадарчани и неготинци најдобро си знаат)

Зошто ја сакаме Македонија?

Националните репрезентации кои играат светски ракомет и кошарка

Зошто ја сакаме Македонија?

Преубавата македонска литература

20 причини зошто ја сакаме Македонија

Фестивалите на пивото, кои си ги увезовме од странство, но си ги тераме по наша мерка

Зошто ја сакаме Македонија?

Македонските народни приказни

Зошто ја сакаме Македонија?

„Голем град“ – единствениот остров кој го имаме

Зошто ја сакаме Македонија

Квалитетното вино кое го обожаваат и наши и странци

Зошто ја сакаме Македонија?

Долгата традиција на куќната слава, ден кога чекаме гости на богата мрсна или посна трпеза

Зошто ја сакаме Македонија?

Превкусните ресенски јаболка на кои никој не останал рамнодушен

Зошто ја сакаме Македонија?

И за крај… чичкото кој пее „старо купуем“ и со насмевка нѐ буди за време на викендите

Слободно надополнете ја нашата листа во коментари. 🙂

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

 1. Emily Reply

  Убав избор, сигурно повеќе време сте размислувале да ја составите листата., но тоа не значи дека немаме други и само наши убавини со кои таа може да се надополни. Сепак, честитки за идејата и изборот!

 2. Марио Reply

  Прекрасен избор на дел од убавините низ нашата прекрасна земја би сакал и јас да додадам неколку места за кои мислам дека сме слушнале за нив сепак сметам дека би требало да се спомнат

  -Кањонот Матка Скопје
  -Браната Градче во Кочани место исполнето со неверојатна убавина и мир
  -Беровското езеро
  -Колешинските и Смоларските водопади во Струмица
  -Дојранското езеро
  -Вештачкото езеро Мантово
  -Тиквешкото езеро Кавадарци

 3. Елена Reply

  Одличен избор но како дополнување, Голем Град не е единствениот остров кој го имаме.
  http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA_%D0%BD%D0%B0_%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8_%D0%B2%D0%BE_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0

 4. Милена Reply

  Ја сакам Македонија поради:

  1) Нејзината светост и мистичност (Постоиме отсекогаш, во тешките можни услови сме покажале дека сме пиреј, и останува да им бидеме трн во око на другите )
  2) Недопрената и „неизгнасена“ природа која ги регенерира и телото и духот ( Само да научиме како да ја зачуваме! )
  3) Најубавото слатко (од кое било овошје) на бабите.
  4) Секое насмеано комшиско лице и маалскиот живот (Мислам на седенките во двор, или размената на приготвени специјалитети меѓу сосетките)
  5) Талентот ( ни нема рамни:) ) за песна, оро, веселба на нашата најубава традиционална музика. ( Турбо-фолку, оди по ѓаволите!)
  6) Приказните на баба и дедо.
  7) Црвената боја на носиите, знамињата (уште од памтивек), на јаболката, црешите, дивите јаготки и пиперките за ајвар.
  8) „ Македонија ти нуди љубов и се` “

Остави коментар