Животни совети од Махатма Ганди: Овие 7 нешта имаат моќ да ве уништат!

Животни совети од Махатма Ганди: Овие 7 нешта имаат моќ да ве уништат!

Неговиот ненасилен пристап против дискриминацијата во Јужна Африка и Индија го направил еден од најважните примери на однесување за човештвото. Махатма Ганди слободно може да се каже дека е една од најфасцинантните личности кои живееле во 20-от век, најмногу поради учењето кое произлегло токму од овој негов пристап кон дискриминацијата.

Животни совети од Махатма Ганди: Овие 7 нешта имаат моќ да ве уништат!

Па, доколку би можеле да го прашате што според него е најопасно за човештвото, тогаш тој без размислување би ви ги кажал следниве 7 нешта…

  1. Богатство без работа.
  2. Задоволство без совест.
  3. Знаење без карактер.
  4. Религија без жртвување.
  5. Политика без принципи.
  6. Наука без човечност.
  7. Работа без етика.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар