Живиот свет на Галапагос

Архипелагот Галапагос, кој се наоѓа на растојание од 972 километри западно од Еквадор, е познат по специфичниот растителен и животински свет. Сепак бујната флора и фауна од 2010 година веќе не се на списокот за заштита. Иако се работи за ендемски видови, „Комитетот за светско наследство“ сепак го избриша Галапагос од листата на загрозени места.

Живиот свет на Галапагос

Галапаговска огромна желка

Живиот свет на Галапагос

Портокалови ракчиња

Живиот свет на Галапагос

Галапаговски морски лав

Живиот свет на Галапагос

Розова игуана

Живиот свет на Галапагос

Сино – канџеста сула

Живиот свет на Галапагос

Морски игуани

Живиот свет на Галапагос

Копнена игуана

Живиот свет на Галапагос

Галапаговски албатрос

Живиот свет на Галапагос

Галапаговски сокол

Живиот свет на Галапагос

Корморан кој не може да лета

Живиот свет на Галапагос

Галапаговски пингвинБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар