Запознајте ја Иванка Данисова: Моќни фотографии на жената родена со половина лице

30-годишната адвокатка од Братислава, Иванка Данисова, била родена со половина лице, но по успешната реконструктивна операција таа може да направи „нормално“ селфи.

Запознајте ја Иванка Данисова: Моќни фотографии на жената родена со половина лице

Запознајте ја Иванка Данисова: Моќни фотографии на жената родена со половина лице

Во детството, била малтретирана и исмејувана поради вродениот деформитет од страна на многу луѓе и деца. Кога Иванка била родена, прогнозата на докторите не била многу позитивна. Тие не очекувале да го доживее првиот роденден.

Запознајте ја Иванка Данисова: Моќни фотографии на жената родена со половина лице

Запознајте ја Иванка Данисова: Моќни фотографии на жената родена со половина лице

„Имав неверојатна мајка која ме сакаше со прекрасна и нежна љубов. Веднаш по моето раѓање, ние започнавме заеднички дует, се поврзавме преку срцата, умовите и душите и тоа трае до ден денес. Мојата сакана мајка е прекрасен ангел“, напишала Иванка во нејзиниот личен дневник.

Запознајте ја Иванка Данисова: Моќни фотографии на жената родена со половина лице

Запознајте ја Иванка Данисова: Моќни фотографии на жената родена со половина лице

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар