Загатка на денот: Семјуел бил роден прв, но неговиот брат близнак Ронан е постар. Како е можно?

Загатка на денот: Семјуел бил роден прв, но неговиот брат близнак Ронан е постар. Како е можно?

Рано наутро, Емили и Сет Петерсон ги пречекале нивните близначиња, Семјуел и Ронан. Но, тоа што е интересно кај овие браќа е фактот што Семјуел се родил прв, но според нивните изводи од матичната книга на родени, Ронан е постар. Како е тоа можно?

Загатка на денот: Семјуел бил роден прв, но неговиот брат близнак Ронан е постар. Како е можно?

  • Одговор

    Браќата биле родени вечерта кога се менувал часовникот за заштедување на дневната светлина. Семјуел се родил во 1.39, додека пак, Ронан 31 минута подоцна. Бидејќи промената на времето се случува во 2 часот, времето на раѓањето на Ронан било запишано како 1.10 наместо 2.10, правејќи ги и двајцата постари од другиот.

    Како веќе да немаа доволно причини за карање…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар