Весела математика

12-годишното момче Кота Кизука од Јапонија, решава сложени математички равенки за само неколку секунди. Додека голем дел од популацијата едвај пресметува на класичните калкулатори, Кизука тоа го прави на најстарото математичко помагало, абакус. Весела математикаВесела математикаНа најмладите во Јапонија, абакусот им побудува интерес за математика. Учат низ игра. Во следното видео може да погледнете, како за многумина омразената природна наука, за нив е весела математика. Меѓу највештите е секако генијалецот Кизука. Зачудувачи е брз.Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

Остави коментар