Велигденска декорација што ќе ве воодушеви: Направете јајца од конец или волна

Велигденска декорација што ќе ве воодушеви: Направете јајца од конец или волна

Правењето украсни јајца од конец или волна може да биде многу забавно.

Велигденска декорација што ќе ве воодушеви: Направете јајца од конец или волна

Потребни материјали:

  • неколку балони
  • волна во разни бои
  • течен лепак
  • брашно
  • сад за мешање
  • штипки
  • игла

Во садот за мешање ставете околу половина чаша брашно и една чаша течен лепак и промешајте.

Потопете го конецот во круг во смесата и надујте ги балоните. Земете го крајот на конецот од садот со лепак и завиткајте го балонот. Закачете ги балоните со штипки за сушење за да се исушат, а кога ќе се исушат, прободете ги со игла и извлечете ги.

Погледнете ја постапката на видеото:

Погледнете како да направите велигденски венец со зајачиња.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар