Важно и за младоженците: Зошто невестите носат син детаљ на својата венчавка?

Важно и за младоженците: Зошто невестите носат син детаљ на својата венчавка?

Нешто старо, нешто ново, нешто позајмено и нешто сино – е традиција до која и до ден денес на денот на венчавката се држат невестите. А, нешто сино има посебно значење кое е важно и за младоженците.

1-vazhno-i-za-mladozhencite-zoshto-nevestite-nosat-sin-detalj-na-svojata-venchavka-www.kafepauza.mk_

Нешто старо го симболизира минатото на невестата, нешто ново е заедничката иднина со избраникот на нејзиното срце (и обично е подарок од младоженецот или некој член од неговото семејство), додека според традицијата нешто позајмено зема од некој кој е во среќен брак со надеж дека на тој начин среќата од таа личност ќе се пренесе и на невестата. Од друга страна, невестите често на денот на венчавката позајмуваат накит или украс за коса од својата мајка, баба или пријателка од сентиментални и слични причини.

Нешто сино има посебно значење кое е важно и за младоженецот – синиот детаљ симболизира верност и вечна љубов.

Иако овие верувања датираат од далечното минато, сепак убаво е невестата во својот изглед да вклучи некој син детаљ, како што се сини подвезици или украсна лента на букетот.

Зад многу свадбени ритуали постојат скриени значења и објаснувања, па еве зошто невестата го фрла букетот на венчавката?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар