Топ 5 жени кои најмногу заработуваат во музичката кариера

Форбс официјално ги прогласи жените во музиката кои најмногу заработиле во 2016 година и резултатот може целосно да ве изненади. Мерено во периодот од јуни 2015 до јуни 2016 година, овие големи достигнувања се благодарение на светските турнеи, рекламните договори и, особено за Адел, продажбата на албуми. Во основа, овие дами знаат како да се пробијат, но и талентирани се, при што го заслужуваат она што го заработуваат. Погледнете кои се 5-те најплатени жени во музиката.

5. Бијонсе, 54 милиони долари

Топ 5 жени кои најмногу заработуваат во нивната музичка кариера

Како што истакнува Форбс, наредната година може да се очекува Бијонсе да биде многу повисоко на листата, благодарение на песната Lemonade, како и на нејзината светска турнеја.

4. Ријана, 75 милиони долари

Топ 5 жени кои најмногу заработуваат во нивната музичка кариера

Една позиција повисоко од Бијонсе се наоѓа Ријана, со заработка од 75 милиони долари.

3. Мадона, 76.5 милиони долари

Топ 5 жени кои најмногу заработуваат во нивната музичка кариера

За мала разлика, Мадона се искачува повисоко од Ријана оваа година.

2. Адел, 80.5 милиони долари

Топ 5 жени кои најмногу заработуваат во нивната музичка кариера

На втората позиција оваа година се наоѓа Адел – со над 80 милиони долари.

1. Тејлор Свифт, 170 милиони долари

Топ 5 жени кои најмногу заработуваат во нивната музичка кариера

Високо пред своите колешки од музичката кариера се искачува Тејлор Свифт, со неверојатна заработка од 170 милиони долари.

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар