Најстрого чуваните тајни во светот што ги знаат само по две личности

Постојат работи кои сите ние сакаме да ги знаеме, но за жал тие остануваат скриени. Замислете само колку тајни постојат кои ги знаат мал број луѓе и кои се строго чувани од другите. На следнава листа ќе ги најдете 10-те најинтересни.

1. Зачините и тревките кои ги користи KFC

(1)top-10-tajni-koi-gi-znaat-samo-dvajca-lugje-kafepauza.mk

Во јули, 1940 година, Сандерс го создал својот „оригинален рецепт“ од 11 тревки и зачини кој се користи и до денес. Само двајца од фирмата го знаат целиот рецепт. Кога се подготвува, половина од состојките се мешаат на една локација, а другата половина на друга. Двете мешавини се спојуваат на трето место. Постои физичка копија од рецептот која се наоѓа во главното седиште на KFC.

2. Темата на песната „You’re So Vain“

Песната на Карли Сајмонс е песна за одмазда со неодреден тема. Постои листа луѓе за кои се смета дека е напишана, а на неа се наоѓаат и неколку славни личности. Но, Сајмонс никогаш не ја открила вистината. Во 2003 година, Дик Еберсол, претседателот на NBC, на една аукција ја победил можноста да ја дознае оваа тајна, и сега тој е вториот човек кој ја знае. Тој морал да потпише согласност дека нема да ја сподели со никој.

3. Формулата за Кока-кола

(3)top-10-tajni-koi-gi-znaat-samo-dvajca-lugje-kafepauza.mk

Тајната формула на Кока-кола е она што им носи милијарди долари секоја година. Од компанијата велат дека само 2-ца го знаат рецептот, а оригиналниот документ кој го содржи се чува во сеф изграден само за тоа, во интерактивна изложба во Светот на Кока-кола во Атланта.

4. Значењето на симболите на Led Zeppelin

(4)top-10-tajni-koi-gi-znaat-samo-dvajca-lugje-kafepauza.mk

Еден од најпродаваните албуми на сите времиња, и 4-тиот албум на легендарните Led Zeppelin, има некои чудни знаци наместо името. Секој од знаците на некој начин претставува по еден член од бендот. Сепак, секој од нив одбил да разговара за нивното значење.

5. Виткањето шамичиња „Хапсбург“

(5)top-10-tajni-koi-gi-znaat-samo-dvajca-lugje-kafepauza.mk

Во Австрија, кралското виткање на шамичињата е државна тајна. Овој дизајн се користел на масата на австро-унгарското кралско семејство. Не постои пишан водич за како да се направи, и само неколку анонимни вработени умеат да го изведат. Кога ќе се пензионираат, тие им го пренесуваат знаењето на новите вработени кои ќе ги виткаат шамичињата за државните вечери.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар