Тест со кој ќе се смеете самите на себе: Со само 3 прашања дознајте колку ви е оптеретен мозокот

Тест кој ќе ве насмее: Со само 3 прашања дознајте колку ви е оптеретен мозокот

На блогот на познатиот автор Пауло Коелјо, има тест за утврдување на рани знаци на деменција со само 3 прашања. Решете го тестот и дознајте како ви оди! Не читајте ги одговорите предвреме, бидете искрени, отпуштете се и започнете.

Тест со кој ќе се смеете самите на себе: Со само 3 прашања дознајте колку ви е оптеретен мозокот

1. Да почнеме со нешто едноставно!

Што ставате во тостер?

 • Одговор

  Доколку одговоривте „тост“, не го решавајте тестот понатаму, правете нешто друго… И пазете да не се повредите.

  Доколку вашиот одговор е „леб“, преминете на следното прашање.

2. А сега нешто што ќе ве замисли…

На англиски јазик, „свила“ се изговара „silk“ (силк). Повторете го овој збор 3 пати.

Откако ќе го направите тоа, спелувајте го зборот (ес – ај – ел – кеј).

На англиски одговорете што пијат кравите?

 • Одговор

  Доколку вашиот одговор е „milk“ (млеко), вие сте под голем стрес. Продолжете со тестот подоцна. Сега засега ви е доволно.

  Доколку вашиот одговор е „вода“, продолжете кон последното прашање.

3. Без помош на калкулатор одговорете на следново прашање!

Возите автобус од Лондон до Милфорд Хевен во Велс. 17 луѓе се качиле во автобусот во Лондон.

Во Рединг, 6-мина се симнале, а 4-ца се качиле во автобусот.

Во Свиндон, 2-ца се симнале, а 6-мина се качиле во автобусот.

Во Кардиф, 11-мина се симнале, а 6-мина се качиле во автобусот.

Во Свонси, 3-ца се симнале, а 5-мина се качиле во автобусот.

Во Кармартен, 6-мина се симнале, а 3-ца се качиле во автобусот.

Стигнавте во Милфорд Хевен.

Без да го погледнете решението, одговорете на прашањето: Kолку години има возачот на автобусот?

 • Одговор

  Немате идеја? Зар е можно да не знаете колку години имате? Па вие сте возачот на автобусот!

Повеќе од 95% од луѓето кои го решавале овој тест немале точни одговори.

Секако, додека му го покажувате овој тест на некој ваш пријател, надевајте се тој да пројде полошо од вас.

Решете го и овој тест: Дали вашиот мозок е постар или помлад од вашето тело?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент по Македонски јазик и книжевност. Кога не пишува - чита, и обратно. Сигмунд Фројд, нејзините миленичиња, цртани, Фреди Меркјури, стари предмети и Мото ГП.

Поврзани содржини

Остави коментар