Тест: Брзината на пишување го открива вашиот карактер

Дали сте знаеле дека можете да дознаете нешто за себе, врз основа на брзината со која пишувате? Вклучете ја штоперицата, земете лист и пенкало и пишувајте една иста реченица цела минута, а потоа пребројте ги карактерите и прочитајте ги резултатите.

Тест: Брзината на пишување го открива вашиот карактер

Многу бавно пишување

Пишувањето помалку од 100 карактери во минута укажува на многу мирна, сочувствителна и внимателна личност. Овие луѓе се многу аналитични и пасивни и тешко можете да ги импресионирате.

Бавно пишување

Пишувањето помеѓу 100 и 130 карактери во минута укажува на многу интелигентни личности и внимателни набљудувачи, кои лесно ги прилагодуваат своите потреби спрема условите во средината. Имаат одлична меморија и ведар дух.

Пишување со средна брзина

Луѓето кои пишуваат помеѓу 130 и 170 карактери во минута имаат стабилен карактер. Поседуваат добро развиени социјални вештини и имаат одлична смисла за организација.

Брзо пишување

Оние кои пишуваат помеѓу 170 и 200 карактери во минута се личности кои брзо размислуваат, имаат одлични идеи и јасно ги воочуваат сите димензии на одредениот проблем. Овие луѓе не поднесуваат монотонија и обично се родени лидери.

Супербрзо пишување

Преку 200 карактери во минута пишуваат луѓе кои имаат исклучително остар и брз ум, но понекогаш се површни и непрецизни. Љубопитни се и нестрпливи и сакаат да се занимаваат со уметност. Лесно можете да ги воодушевите, но уште полесно можете да ги разочарате.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

 1. Ig Reply

  Ne znam od kade ste go zemale ova, ama imate utka… Nikoj ne pisuva nad 100 zborovi vo minuta… Se misli na karakteri vo minuti…

  • Кафе пауза Reply

   Благодариме за забелешката.

 2. ml Reply

  Не е можно човек да напише 100 зборови во минута, а не па 200 или над 200. Јас пробав и имаше помалку од 50, навистина е невозможно. Да се 3 до 5 минути во ред е но за 1 минута неможе…

 3. ccc Reply

  Ако си ќорав нуб што гледа во тастатура, не можеш ни 10 зборови во минута да напишеш. Ама да, има луѓе што просек им е по 130 зборови во минута. (Не, не сум од тие.)

 4. krstina Reply

  bravo za lugevo so komentiraat.oni prvo neznaat so znaci karakter a posle ke objasnuvaat so e vozmozno a sto ne e….karakter- bukva ,.!?
  hahahah (ubavo se iznasmeav )

Остави коментар