Темен жабоуст: Најслатката птица во светот која неверојатно многу наликува на був

Темниот жабоуст, кој може да се најде во Австралија, има огромна и широка уста поради која е препознатлив (иако постојано погрешно се доживуваат како бувови). Нивните усти прават да изгледаат како бушави мали пиленца во текот на целиот нивен живот. Но, тие не само што се неверојатно слатки, туку исто така им се и многу корисни на жителите во Австралија бидејќи обожаваат да јадат комарци, муви, молци, бубачки, црви и други видови штетници. Верувале или не, во нивната уста може да собере дури и жаба! Погледнете ги…

(0) Темен жабоуст: Најслатката птица во светот која неверојатно многу наликува на був

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар