Спектакуларните ерупции на вулканот Етна

Спектакуларните ерупции на вулканот Етна

Планината Етна е стромболијански вулкан на источниот брег на Сицилија. Висока е 3.329 метри, но нејзината висина се намалува со зголемувањето на ерупциите. Два пати поголем од Везув, Етна е најголемиот активен вулкан во Европа. Спектакуларните ерупции на вулканот ЕтнаНа 25 ноември 2002 година, река од жешка лава се закануваше да ги покрие туристичките места во јужниот дел на планината Етна. Вулканот се активираше после 5 земјотреси кои го потресоа јужниот дел на Сицилија. Спектакуларните ерупции на вулканот ЕтнаСпектакуларните ерупции на вулканот ЕтнаИстата година беше забележана уште една ерупција на Етна во близина на Катанија, на 31 октомври. Спектакуларните ерупции на вулканот ЕтнаВо раните утрински часови, на 14 септември 2004 година, се отвори нова пукнатина на вулканот Етна која испушташе лава и пепел. Спектакуларните ерупции на вулканот ЕтнаСпектакуларните ерупции на вулканот ЕтнаЕдна од најспектакуларните ерупции на Етна се случи на 1 март 2005 година. Спектакуларните ерупции на вулканот ЕтнаУште една спектакуларна ерупција на Етна имаше на 21 јули 2006 година, кога вулканот започна да испушта лава уште во раните утрински часови. Спектакуларните ерупции на вулканот ЕтнаСпектакуларните ерупции на вулканот ЕтнаСпектакуларните ерупции на вулканот ЕтнаСпектакуларните ерупции на вулканот ЕтнаНа 6 јануари беше забележана првата ерупција на вулканот Етна оваа година. На 5 јануари топла пепел го исполни небото над Сицилија, а веќе наредниот ден вулканот повторно се активира. Спектакуларните ерупции на вулканот ЕтнаСледната ерупција на Етна беше на 9 февруари 2012 година. Спектакуларните ерупции на вулканот ЕтнаСпектакуларните ерупции на вулканот ЕтнаСпектакуларните ерупции на вулканот ЕтнаУште една ерупција на највисокот вулкан во Европа беше забележана на 18 март 2012 година. Спектакуларните ерупции на вулканот ЕтнаСпектакуларните ерупции на вулканот ЕтнаПоследната ерупција на Етна се случи на 1 април 2012 година. Спектакуларните ерупции на вулканот ЕтнаСпектакуларните ерупции на вулканот Етна


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

Извор:


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар