Современите архитектонски чуда во Казахстан

Ако веќе сте прочитале за метрото во Казахстанскиот град Алмати, тогаш знаете дека оваа азиска земја не е она што беше прикажано во филмот „Борат“. Казахстан забрзано се развива, а веќе неколку години се градат супермодерни градби кои го фасцинираат светот со својот изглед.

Современите архитектонски чуда во Казахстан

Кулата Бајтерек во друштво на две златно-зелени кули

Современите архитектонски чуда во Казахстан

Врвулица од луѓе на супермодерен плоштад во Астана

Современите архитектонски чуда во Казахстан

Забавниот парк Хан Шатир

Современите архитектонски чуда во Казахстан

Претседателската Палата во Астана, казахстанска верзија на Белата Куќа во Вашингтон

Современите архитектонски чуда во Казахстан

Пирамидата на мирот и помирувањето

Современите архитектонски чуда во Казахстан

Зградата на нафтената компанија Каз Мунај Гас

Современите архитектонски чуда во Казахстан

Вештачки дрвја од челик и светилки го разубавуваат просторот

Современите архитектонски чуда во Казахстан

Фонтаната-јаболко во АлматиБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар