Што зборуваат цртите на лицето за вас?

Се верува дека постојат сто точки на лицето со помош на кои може да се анализира карактерот. Еве некои од нив.

Што зборуваат цртите на лицето за вас

Обликот на лицето

Луѓето кои имаат тркалезно лице се исклучително грижливи, чувствителни и емотивни. Тие имаат изразени сексуални фантазии и знаат да уживаат во стабилни и долготрајни врски.

Оние кои имаат издолжен облик на лицето се практични, методични и работливи.  Најчесто се мускулести и спортски градени, па поради тоа малку и самобендисани. Нивното его им создава проблеми во врските.

Оние кои имаат квадратен облик на лицето често можат да бидат агресивни и амбициозни личности со склоност за наредување. Тие имаат остар аналитичен ум и се многу одлучни.

Лице во облик на триаголник е карактеристично за личности кои се темпераментни, креативни, интелигентни и имаат витка става.

Што зборуваат цртите на лицето за вас

Веѓи

Обликот на веѓите исто така говори за карактерот на личноста, за нејзината репутација и темперамент.

Густи, маркантни веѓи се знак за агресивни и јаки личности кои се вешти со рацете.

Тенките веѓи откриваат личности кои се често неодлучни.

Ниско поставени веѓи откриваат импулсивен темперамент, додека високите веѓи означуваат претпазливост во донесувањето одлуки.

Рамните веѓи се знак за личности со висок естетски критериум и особена чувствителност.

Што зборуваат цртите на лицето за вас

Усни

Обликот на усните ни говори за сензуалноста, апетитот за храна и секс, како и за комуникативноста.

Тенка горна усна и бујна долна укажуваат на некој кој во врската не знае да врати со иста мерка.

Спротивниот облик сугерира на личности кои можат да дадат премногу.

Полни тркалезни усни се знак за грижливи, чувствителни и сензуални личности со изразен сексуален апетит, а тенките усни се одлика на себичност.

Спуштена горна усна упатува на некој на кого е тешко да му се угоди, додека пак усни подигнати нагоре се знак на оптимизам. Рамни усни се знак на самоконтрола.

Што зборуваат цртите на лицето за вас

И бојата на очите го открива карактерот

Темно сина боја на очите значи дека личноста е сензуална и отворена, но истовремено нежна и чувствителна.

Светло сини очи се карактеристични за оние кои веројатно уживаат во кокетирањето со спротивниот пол.

Темно зелени очи означуваат енергија и инвентивност. Луѓето со зелени очи се спонтани и луцидни и кога сте со нив во друштво, навистина треба да си ја изострите својата интелигенција.

Чоколадно кафени очи упатуваат на страстен карактер, лојалност и посветеност. Исто така, овие личности напорно работат за да обезбедат удобен живот за своето семејство. Кафените очи обично упатуваат на великодушност.

Сивите очи означуваат висок степен на интелигенција и рафинираност, но недоволно страст, бидејќи овие личности имаат склоност да размислуваат и премеруваат.

Црните очи се многу ретки, а ги имаат доминантни и впечатливи луѓе, кои својата цел нема секогаш да ја постигнат на најфиниот начин.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. jasamikoj Reply

    more bre 😀 i bojata na ocite imala vrska so karakterot :D:D: ahhahaah a da procitavte tro genetika!?

Остави коментар