Што се случува со лигња која слуша хип хоп?

Лигњата е морско суштество кое не може да слушне што се случува околу неа од причина што нема органи за слух. Затоа е неверојатно како таа реагира на музика.Што се случува со лигња која слуша хип хоп?Всушност, за тоа се виновни хроматофорите, клетки од кои зависи бојата на кожата, но кои исто така реагираат на аудио сигнали. Според научниците кои го извеле овој експеримент, онака како што звучниот сигнал се претвора во електричен во внатрешноста на микрофонот, така кога звучниот сигнал ќе стигне до кожата на лигњата хроматофорите реагираат и „играат“.

Лигњата на следното видео откачува на музиката на Cypress Hill.Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар