Растенија кои ќе ви помогнат да се заштитите од досадните комарци

Растенија кои ќе ви помогнат да се заштитите од досадните комарци

Познато е дека комарците го пренесуваат вирусот „зика“ кој претставува сè поголем проблем во одредени делови од светот. Иако нашата земја во моментов не е во опасност, добро е да знаете кои билки ги одбиваат комарците, без разлика дали ја пренесуваат оваа болест или не. За да бидете сигурни, заштитете се на време и имајте убави и пријатни летни ноќи.

1-11-bilki-koi-kje-vi-pomognat-da-se-zashtitite-od-dosadnite-komarci-www.kafepauza.mk_

1. Босилек (Ocimum basilicum)

Освен што ѝ дава одличен вкус на италијанската храна, босилекот исто така, е одличен при одбивањето на комарци.

2-11-bilki-koi-kje-vi-pomognat-da-se-zashtitite-od-dosadnite-komarci-www.kafepauza.mk_

2. Валеријана (Valeriana officinalis)

Неколку студии покажале дека оваа билка овозможува и до 10 пати поголема заштита од комарци за разлика од други спрејови создадени за таа цел.

3-11-bilki-koi-kje-vi-pomognat-da-se-zashtitite-od-dosadnite-komarci-www.kafepauza.mk_

3. Свилен конец (Ceiba speciosa)

Ова дрво има доста непријатен и одбивен мирис за комарците, но не и за луѓето. Затоа свилениот конец може да ви послужи како прекрасен украс во вашиот дом или градина.

4-11-bilki-koi-kje-vi-pomognat-da-se-zashtitite-od-dosadnite-komarci-www.kafepauza.mk_

4. Здравец (Geranium macrorrhizum)

Ова билка е доста лесна за одржување, а одлично штити од непосакуваните комарци.

5-11-bilki-koi-kje-vi-pomognat-da-se-zashtitite-od-dosadnite-komarci-www.kafepauza.mk_

5. Маточина (Melissa officinalis)

Наберете неколку листови, смачкајте ги помеѓу вашите дланки и истријте ги на кожата за да се заштитите од комарците.

6-11-bilki-koi-kje-vi-pomognat-da-se-zashtitite-od-dosadnite-komarci-www.kafepauza.mk_

6. Цитронела (Pelargonium ‘citrosum’)

Од оваа билка можете да направите мелем во комбинација со уште некоја од билките на оваа листа или пак, едноставно истријте ја кожата со неа.

8-11-bilki-koi-kje-vi-pomognat-da-se-zashtitite-od-dosadnite-komarci-www.kafepauza.mk_

7. Лаванда (Lavandula angustifolia)

Лаванда многу ефикасно ги одбива комарците. Освен тоа што ќе се ослободите од досадните и непосакувани комарци, исто така, вашата градина ќе мириса како никогаш до сега.

9-11-bilki-koi-kje-vi-pomognat-da-se-zashtitite-od-dosadnite-komarci-www.kafepauza.mk_

8. Мајчина душичка (Thymus)

Киселата арома ги одбива штетните инсекти, како што се комарците, а ги привлекува оние корисните, односно пчелите. Ова билка можете благо да ја истриете од кожата, на ист начин како стиковите, и ќе ви послужи како одлична заштита против комарци. Нема да предизвикате никаква иритација на вашата кожа.

10-11-bilki-koi-kje-vi-pomognat-da-se-zashtitite-od-dosadnite-komarci-www.kafepauza.mk_

9. Невен (Calendula officinalis)

Многу лесно расте и се размножува, а бубачките и инсектите не го поднесуваат неговиот мирис.

11-11-bilki-koi-kje-vi-pomognat-da-se-zashtitite-od-dosadnite-komarci-www.kafepauza.mk_

10. Нане (Mentha) и рузмарин (Rosmarinus officinalis)

Овие две билки ги одбиваат комарците, а освен тоа имаат многубројни намени во кујната.

12-11-bilki-koi-kje-vi-pomognat-da-se-zashtitite-od-dosadnite-komarci-www.kafepauza.mk_ 13-11-bilki-koi-kje-vi-pomognat-da-se-zashtitite-od-dosadnite-komarci-www.kafepauza.mk_

Да го споиме убавото и корисното. Секоја од овие билки е одличен украс за вашиот дом или градина, но и мирисаат преубаво. Плус, ги спречуваат комарците да ви се приближуваат, па затоа и се одлично решение за секој дом.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар