Прошетка по скалите кои водат кон рајот

Прошетка по скалите кои водат кон рајот

Луѓето преферираат овие скали да ги нарекуваат „Скали кон рајот“ (Stairways to Heaven), но официјалното име им е Хаику. Тоа се 4.000 челични скалила кои водат на прошетка околу долината Хаику на Хаваите. Биле изградени за да ѝ служат на американската армија, па затоа денес е забрането да се користат за прошетка. Сепак, постојат две причини поради кои луѓето честопати се осмелуваат да ги прекршат правилата: прво, забрането е; и второ, нуди спектакуларен поглед над долината и океанскиот брег.Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар