Приватните авиони на богатите

Приватните авиони на богатите

Уредени и опремени со луксузен ентериер, овие авиони го сочинуваат возниот парк на оние кои можат тоа да си го дозволат. Погледнете дел од приватните авиони на некои од најбогатите луѓе на планетава.
.

Доналд Трамп Boeing 727-23

Поранешниот авион на „American Airlines“, произведен 1969 година е тотално изменет откако е во сопственост на мултимилијардерот Доналд Трамп.
Приватните авиони на богатитеСите седишта се заменети со удобни кожни фотелји, металниот дел на појасите е направен од злато, насекаде во авионот има скапи уметнички слики и кристални лустери. Логото „TRUMP“ кое се наоѓа на надворешниот дел на авионот е направено од 23-каратно злато.
Приватните авиони на богатите

Роман Аврамович Boeing 767-33A

Овој авион иако не изгледа премногу спектакуларно однадвор, сепак неговиот ентериер е неверојатен. Доминира кафената боја и нормално, полн е со златни елементи. Најчесто може да се забележи на аеродромот „Luton“, 60 километри северно од Лондон.
Приватните авиони на богатите

Елвис Присли – Convair 880

Авионот е наречен „Lisa Marie“ по неговата ќерка. Овој авион наместо фабричките 110 седишта, направен е да има само 28.
Приватните авиони на богатитеНа опашката на овој авион, кој не е повеќе за користење, го има персоналното лого на кралот „TCB“ кое е кратенка од „Taking care of Business“.
Приватните авиони на богатите

Бил Гејтс – Bombardier BD-700 Global Express

Овој авион може да превезува 8 луѓе, на релација подолга од 10 000 километри. Може да лета на максимална надморска височина од 15 000 метри и претставува навистина одличен и елегантен авион.
Приватните авиони на богатитеПриватните авиони на богатите

Хасанал Болкија, султанот од Брунеи – Boeing 747-430

Султанот од Брунеи за овој авион платил околу 100 милиони американски долари, а потоа го наполнил со сопствен ентериер, составен од златни и кристални елементи кои чинеле додатни 120 милиони долари. Тој исто така поседува уште 7 авиони и два хеликоптери, но ова е неговото најголемо воздушно превозно средство.
Приватните авиони на богатите


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар