Природните цветни розови теписи во Јапонија

Цвеќето шибаѕакура (shibazakura), поинаку наречено розов мов, расте многу близу до земјата во преубави нијанси на магента, розова и бела боја. Сезоната на ова цвеќе, која почнува од крајот на месец април до средината на мај, настапува по многу позното цутење на црешите и праските во Јапонија.Природните цветни розови теписи во ЈапонијаПриродните цветни розови теписи во ЈапонијаЗа уживање во оваа природна цветна убавина, многу е популарно да се посетуваат фестивали на шибаѕакурата или пак паркови дизајнирани со ова цвеќе за да се видат различните шари направени со редење на цвеќињата според бојата. Едно од најубавите места за уживање во ова цвеќе е паркот Хицуџијама, кој се наоѓа блиску до Чичибу во префектурата Сајтама. Природните цветни розови теписи во ЈапонијаПриродните цветни розови теписи во ЈапонијаПриродните цветни розови теписи во ЈапонијаПриродните цветни розови теписи во ЈапонијаВо периодот од април до мај цветаат околу 400.000 растенија шибаѕакура на ридот Хицуџијама, кои создаваат преубав тепих од розово, виолетово и бело.Природните цветни розови теписи во ЈапонијаПриродните цветни розови теписи во ЈапонијаПриродните цветни розови теписи во ЈапонијаПриродните цветни розови теписи во ЈапонијаПриродните цветни розови теписи во ЈапонијаПриродните цветни розови теписи во ЈапонијаПриродните цветни розови теписи во ЈапонијаПриродните цветни розови теписи во ЈапонијаПокрај шибаѕакура, овде растат и околу 1.000 црешови дрвја во април.

Оваа земја воодушевува со природните убавини во овие бои. Погледнете ги само розовите, сини и бели фуџи дрвја во Цветниот парк во Ашикага.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар