Предизвик: Можете ли да ја решите најтешката загатка на светот?

Предизвик: Можете ли да ја решите најтешката загатка на светот?

Сите сакаме добри загатки, но оваа може дури и да ве изнервира. Па не за џабе е прогласена за најтешка на светот.

predizvik-mozhete-li-da-ja-reshite-najteshkata-zagatka-na-svetot-kafepauza.mk

За оваа загатка не ви требаат трикови и финти, само чиста логика. Осмислена е пред 20-тина години, а често се среќава под името „Зеленооки змејови“ (Green Eyed Dragons). Толку е популарна, што на Харвард ја делат во вид на дополнителна задача на сите студенти по физика. Доаѓа во неколку варијанти, со повеќе или помалку откриени траги, но во продолжение ќе ја прочитате најтешката од сите.

Сте посетиле некој далечен, напуштен остров на кој живеат 100 многу пријателски расположени змејови. Сите имаат зелени очи. Тие со векови не виделе жив човек и многу се возбудени заради вашата посета, па со задоволство ќе ве прошетаат на островот и ќе ви покажат каков е животот на змејовите.

Изгледа како сосема нормален, барем за змејовите, но набрзо ќе сфатите нешто многу необично – на островот постои правило дека ако змеј некогаш дознаe дека има зелени очи, таа вечер точно на полноќ ќе мора да се одрече од сите змејски моќи и ќе се претвори во долгоопашеста ластовичка. За среќа, на островот нема огледала и тие никогаш меѓусебно не би зборувале за бојата на очите, така што змејовите стотици години живеат во блажено незнаење.

Кога сте биле спремни да си одите, сите змејови се собрале да ве поздрават, а вие низ многу солзи сте им се заблагодариле за нивното гостопримство. Потоа сте одлучиле да им кажете нешто што повеќето го знаат (бидејќи сепак, секој од нив ја гледа бојата на очите на другите змејови) – на сите им кажувате дека барем еден од нив има зелени очи. Секако, не сте мислеле на последиците, па сте си продолжиле на својот пат. Под претпоставката дека змејовите се непогрешно логични суштества, што ќе се случи потоа?

Доколку се случи нешто интересно, која е новата информација што сте им ја дале?

Решението е многу лесно да го пронајдете, но проблемот е што и после неколку читања, повторно не станува многу јасно. Она што можеме да го кажеме како помош е дека не се работи за игра на зборови или трик прашање, не постои нешто во загатката што го дава магичното решение, но сите податоци се клучни за решавање. Нема телепатии, нема преговарање и расправање меѓу змејовите, сè е само чиста логика. Толку откриваме. Среќно мислење!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. Ivica Mitrovska Reply

  nisto nema da se sluci..

  • doc Reply

   ha,pa najverojatno nisto nema da se sluci,vie mu kazuvate na sekoj zmej deka barem eden od niv ima zeleni oci,podatok kojsto na nego nisto ne mu znaci,bidejki toj gi gleda ostanatite zmejovi i znae deka oni imaa zeleni oci,a za bojata na sopstvenite oci nema da diskutira so nikogo,taka da istoto go pravat site zmejovi,ne diskutiraat za bojata na svoite oci, i nisto.

  • Vladimir Reply

   NEMA DA GI IMA ZASTO E NAPUSTEN OSTROVOT

   • Napustena planeta naselena so mnogu luge Reply

    .

 2. d Reply

  E ako ova e najtesko… :))

  Site ke se pretvorat u lastovici.

  Sekoj ke misli deka toj ne e I ke ceka narednata vecer nekoj od drugute da se pretvori poso znae deka imat isti oci. Koa ke vidi deka nikoj nema da stane lastovicka, ke svati deka toj e so zeleni I vtorata veccer site ke stanat lastovicki

 3. maravillosa Reply

  Веројатно сите ќе умрат бидејќи ќе видат дека сите змејови имаат исти очи и секој од нив ќе помисли дека тој има различнни од нив т.е. зелени

 4. maravillosa Reply

  сите ќе се претворат во ластовички.Бидејќи ќе видат дека сите имаат исти очи а нивните не можат да си ги видат секој ќе мисли дека тој има зелени очи.

 5. pece Reply

  nikoj nema da se pretvori vo nishto oti gi gleda site dr deka imaat zeleni taka da ce misli toj deka nema 😉

 6. filip Reply

  tie se veke lastovicki,ama ne znaat 🙂

 7. Vladimir Reply

  UBAVO VIKA DEKA E NAPUSTEN OSTROVOT, KAKO MOZE DA IMA ZMEJOVI ? TRIK E
  😀

 8. Jane Reply

  Zmejovite site gledaat zeleno po avtomatizam, i megu niv vladee pomislata deka site imaat zeleni oci. No realnosta e druga. Covekot realno videl deka navistina samo eden zmej ima zeleni oci, bidejki coveckoto oko e sposobno za toa. Zmejovite ke ostanat da ziveat so nivnata zelena iluzija gledajki deka site imaat zeleni oci, nikogas nema da doznaat vistinata i nema da se pretvorat vo lastovicki, duri i ako im dademe ogledalo pak ke vidat zeleni oci.

 9. vase Reply

  nema da se pretvorat vo lastovicki bidejki nema da znaat koi ot tie dvajca ima zeleni oci pa ke sakaat da go doznaat toa

Остави коментар