Поучна приказна: Што или кого сакаме повеќе?

Додека еден човек го средувал својот нов автомобил, неговата 4-годишна ќерка земала камен и го изгребала страничниот дел на автомобилот. Лутиот и гневен човек, ја земал раката на девојчето и ја удрил неколку пати, без да сфати дека ја удира со клуч за затегнување. Девојчето завршило во болница и поради голем број фрактури ги изгубило сите прсти.

Поучна приказна: Што или кого сакаме повеќе?

Кога девојчето видело што ѝ направил нејзиниот татко, со тажни очи прашало: Тато, кога ќе ми пораснат пак прстите?“ Кога го слушнал ова прашање, мажот останал без зборови и со скршено срце. Токму затоа и се вратил кај својот автомобил и многу пати удрил во него. Очаен од тоа што го направил, тој седнал покрај автомобилот и ги погледнал гребаниците. Неговата ќерка напишала: Те сакам тато.

Поука: Запомнете, ниту гневот ниту љубовта имаат граници. Исто така обидете се да не заборавате дека нештата треба да се користат, а луѓето да се сакаат. Проблемот со денешниот свет е дека луѓето се користат, а нештата се сакаат…

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

  1. Lots of grammar nazism Reply

    Learn the difference between фактура и фрактура.

Остави коментар