Поучна приказна: Мечката и двајцата пријатели

Еднаш одамна двајца пријатели се движеле низ шумата и знаеле дека во секој момент може да им се случи нешто опасно, па си ветиле еден на друг дека што и да се случи, ќе останат заедно. Одеднаш, тие здогледале една мечка како им се приближува. Еден од пријателите веднаш се искачил на дрвото кое му било во близина, но другиот не знаел како да се качува. Па, воден од неговиот здрав разум, тој легнал на земјата без здив, преправајќи се дека е мртов.

Поучна приказна: Мечката и двајцата пријатели

Мечката му се приближила на човекот кој лежел на земјата. Ги помирисала неговите уши и полека го напуштила местото, затоа што мечките не ги допираат мртвите суштества. Потоа човекот од дрвото се симнал и го прашал неговиот пријател кој лежел на земјата: „Пријателе, што ти рече мечката на твоите уши?“ Другиот пријател одговорил: „Мечката мe советуваше да не му верувам на лажниот пријател.“

Поука: Вистинскиот пријател е оној кој секогаш ќе ве поддржува и ќе остане покрај вас без разлика на ситуацијата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар