Поучна приказна: Лисицата и јарецот

Поучна приказна: Лисицата и јарецот

Еднаш една лисица лутала во темнината. За несреќа, таа паднала во бунар, но дури и покрај своите најдобри обиди сепак не успеала да излезе од таму. Токму затоа и морала да почека до наредното утро со цел да ѝ се отвори нова можност за бегство.

Поучна приказна: Лисицата и јарецот

Следниот ден, еден јарец поминувал по истиот пат. Тој погледнал во бунарот и ја забележал лисицата. „Што правиш тука?“ – ја прашал. Итрата лисица одговорила: „Се симнав да се напијам малку вода. Оваа е најдобрата која некогаш сум ја пробала. Дојди ако сакаш да се увериш.“ Без воопшто да размислува, јарецот скокнал во бунарот, ја изгасил својата жед и почнал да бара излез. Но, исто како лисицата, така и тој се нашол во беспомошна ситуација.

Во тој момент лисицата предложила, „Имам идеја, застани цврсто на твоите нозе, јас ќе се качам врз твојата глава и ќе излезам надвор, а потоа ќе ти помогнам и на тебе. Јарецот бил доволно невин да не ја сфати вистинската намера на лисицата, па токму затоа и ѝ помогнал.

Додека се оддалечувала од бунарот, лисицата рекла, „Да беше доволно интелигентен, никогаш немаше да влезеш во бунарот без прво да побараш излез.“

Поука: Гледајте пред да скокнете. Не влегувајте слепо во сè на што ќе налетате.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

  1. Veronika Temelkova Reply

    Ova e mnogu ubava prikazna.Sekogas
    vasite prikazni mi pomagaat za domasni zadaci.

Остави коментар