Последните фотографии од славните личности

Автор: Маја Линкова

Животот е краток и треба да го живеете секој ден како да ви е последен. Додека го живеете својот, не можете да сфатите колку е тој деликатен, сè додека не доживеете некоја трагедија. Иднината не можеме да ја предвидиме. Денес си среќен и живееш, а утре? Тоа е мистерија.

Овие фотографии се добар потсетник за нашата сопствена смртност. Кратко време откако биле направени, животот на овие личности се судирал со трагедија. Тие се последните фотографии кои биле направени со славните личности пред да си заминат.

Зад секоја фотографија која ќе ја видите, има трагедија која се случила кратко потоа.

Ова е последната слика на Фреди Меркјури направена во 1991 година, пред да почине од бронхијална пневмонија како резултат на СИДА.

Ова е последната слика на Фреди Меркјури направена во 1991 година, пред да почине од бронхијална пневмонија како резултат на СИДА.

Раперот Тупак седи со неговиот менаџер Суг Најт во автомобилот, пред да биде застрелан на 13 септември 1996 година.

Раперот Тупак седи со неговиот менаџер Суг Најт во автомобилот, пред да биде застрелан на 13 септември 1996 година.

Оваа слика од Адолф Хитлер била направена приближно два дена пред неговата смрт. Тој стоел надвор од неговиот бункер во Берлин, разгледувајќи ја штетата која била направена од бомба.

Оваа слика од Адолф Хитлер била направена приближно два дена пред неговата смрт. Тој стоел надвор од неговиот бункер во Берлин, разгледувајќи ја штетата која била направена од бомба.

Алберт Ајнштајн позира за фотографија во неговиот дом во Принстон, Њу Џерси, во март, 1995 година. Еден месец подоцна тој починал од аортна аневризма.

Алберт Ајнштајн позира за фотографија во неговиот дом во Принстон, Њу Џерси, во март, 1995 година. Еден месец подоцна тој починал од аортна аневризма.

Ејми Вајнхаус е фотографирана една недела пред нејзината смрт на 23 јули 2011 година, во близина на нејзиниот дом во Северен Лондон.

Ејми Вајнхаус е фотографирана една недела пред нејзината смрт на 23 јули 2011 година, во близина на нејзиниот дом во Северен Лондон.

Марк Дејвид Чепман е мажот кој го застрелал Џон Ленон, а се појавува на последната слика на музичарот. Тој барал автограм од него.

Марк Дејвид Чепман е мажот кој го застрелал Џон Ленон, а се појавува на последната слика на музичарот. Тој барал автограм од него.

Боб Марли се забавува со неговото семејство во Минхен, Германија, пред да почине од рак на 11 мај 1981 година.

Боб Марли се забавува со неговото семејство во Минхен, Германија, пред да почине од рак на 11 мај 1981 година.

Џими Хендрикс позира со неговиот омилен инструмент „ Црната Бети“ на денот пред да почине.

Џими Хендрикс позира со неговиот омилен инструмент „ Црната Бети“ на денот пред да почине.

Оваа фотографија од Курт Кобејн е направена од фотографот Џеси Фроман. Набргу потоа, Курт извршил самоубиство во 1994 година.

Оваа фотографија од Курт Кобејн е направена од фотографот Џеси Фроман. Набргу потоа, Курт извршил самоубиство во 1994 година.

Мерлин Монро ги посетила Френк Синатра и Бади Греко, викендот пред нејзината смрт на 5 август 1962 година.

Мерлин Монро ги посетила Френк Синатра и Бади Греко, викендот пред нејзината смрт на 5 август 1962 година.

Принцезата Дајана седи на задното седиште и гледа во папараците. Секунди откако е направена сликата, Мерцедесот доживеа несреќа.

Принцезата Дајана седи на задното седиште и гледа во папараците. Секунди откако е направена сликата, Мерцедесот доживеа несреќа.

Стив Ирвин се фотографира на бродот на морскиот биологист Крис Џонс, два дена пред неговата смрт во 2006 година.

Стив Ирвин се фотографира на бродот на морскиот биологист Крис Џонс, два дена пред неговата смрт во 2006 година.

Еден ден сите ќе се најдеме во овој смртен калап. Не можеме да знаеме кога или каде ќе се случи тоа, но тоа не можеме да го спречиме. Почитувајте го животот што го живеете. Искористете ја секоја секунда од вашиот живот. Се надеваме дека овие славни личности имале шанса да го сторат тоа пред да починат.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар