Племенитиот Велигденски остров

Племенитиот Велигденски остров

Велигденскиот остров е изолиран остров во Полинезија, кој се наоѓа во југоисточниот дел на Пацификот. Политички, тој припаѓа на Чиле.

Овој остров е познат по своите камени статуи наречени „моаи“, кои ги има околу 900, а се во форма на човечки глави со едноставни тела. Овие волшебни камени џинови биле изградени од народот Рапануи, кои биле жители на овој остров. Се смета дека овој народ исчезнал како резултат на преголемата експлоатација на нивниот мал остров. Друго објаснување за нивното изчезнување е поврзано со доаѓањето на болест од Европа.

Островот го добил името во 1722 година, кога холандски истражувач слетал на него токму на Велигден. Името на народот Рапануи пак, на полинезиски значи „Големиот Рапа“, што се однесува на еден друг остров во Пацификот кој се вика Рапа.

Денес, Велигденскиот остров е под заштита на UNESCO и претставува честа дестинација за вљубените во историјата.Племенитиот Велигденски ОстровПлеменитиот Велигденски ОстровПлеменитиот Велигденски ОстровПлеменитиот Велигденски ОстровПлеменитиот Велигденски ОстровПлеменитиот Велигденски ОстровПлеменитиот Велигденски ОстровПлеменитиот Велигденски ОстровПлеменитиот Велигденски Остров


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

  1. li Reply

    preubava statija :))

Остави коментар