Овој тест за интелигенција со само две прашања може да го открие вашиот интелектуален потенцијал

Група психолози во 2016 година спровеле истражување со цел да детерминираат како популацијата влијае на индивидуата. Тие откриле дека луѓето со високо коефициент на интелигенција покажуваат неверојатно слични карактеристики. Па доколку сакате да откриете дали и вие спаѓате во оваа група, сè што треба да направите е да одберете по еден одговор на двете прашања подолу.

1. Дали можете да живеете во густо населен дел од голем град?

(1) ovoj-test-za-inteligencija-so-samo-dve-prashanja-mozhe-da-go-otkrie-vashiot-intelektualen-potencijal

а) Не, многу луѓе ми создаваат стрес

б) Не би ми пречело, би можел/а да се чувствувам како дома

2. Дали се чувствувате тажно или осамено и доживувате „симптоми на повлекување“ кога не сте во постојан контакт со пријателите?

(2) ovoj-test-za-inteligencija-so-samo-dve-prashanja-mozhe-da-go-otkrie-vashiot-intelektualen-potencijal

а) Повеќе или помалку

б) Не баш

  • Резултати:

    Ако ги одбравте двата одговори под „а“, тогаш најверојатно се наоѓате високо на индексот за среќа.

    Ако ги одбравте одговорите под „б“ во двете ситуации, тогаш поседувате типични квалитети на личност со високо IQ.

    Како што ни покажува истражувањето, оние со моќни интелектуални способности имаат најголема способност да ги решат еволутивните задачи и да се адаптираат брзо на нови околини (во овој случај, високо населените области во големите градови). Бидејќи овие луѓе се подобри при менаџирање на стресот при живеење во метрополи, немаат потреба од поддршка од пријателите и се многу понезависни и можат да преживеат и сами.

    Ако одбравте еден одговор под „а“, а друг под „б“, тогаш најверојатно сте нашле златна средина меѓу среќата и интелигенцијата.

Сакате уште еден тест за интелигенција? Обидете се да ги одговорите овие прашања за помалку од 10 секунди!

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар