Овој маж испливал неверојатни 163 километри за 55 часа, а причината зад тоа ќе ви го стопи срцето

Овој маж испливал неверојатни 163 километри за 55 часа, а причината зад тоа ќе ви го стопи срцето

Уште од млада возраст, Мартин ван дер Вејден од Холандија, бил познат како пливачки талент кој ветува големи успеси. Но, пред воопшто да започне неговата кариера, тој се соочил со предизвик кој можел да стави крај на таа негова блескава идна кариера како спортист. На само 19-годишна возраст, на Мартин му бил дијагностициран рак.

Овој маж испливал неверојатни 163 км за 55 часа а причината зад тоа ќе ви го стопи срцето

Прогнозите на докторите не биле воопшто добри. Напротив, тие рекле дека постојат многу мали шанси младото момче воопшто да ја преживее леукемијата. Но, Мартин им го докажал токму спротивното.

Овој маж испливал неверојатни 163 км за 55 часа а причината зад тоа ќе ви го стопи срцето

Не само што издржливиот пливач го победил ракот, туку тој успеал многу набрзо да се врати во базените и да започне со тренинзи, само 2 години откако бил дијагностициран.

Овој маж испливал неверојатни 163 км за 55 часа а причината зад тоа ќе ви го стопи срцето

На изненадување на сите, овој преживувач на леукемија ја однел неговата кариера на уште подалечно ниво, така што освоил златен медал на Олимписките игри во 2008 година, коишто се одржаа во Пекинг.

Овој маж испливал неверојатни 163 км за 55 часа а причината зад тоа ќе ви го стопи срцето

Голем број атлети се познати по тоа што ги туркаат нивните граници подалеку од нормалното, а Мартин не е исклучок од нив. Неодамна, пливачот се обидел да ја преплива патеката долга 200 километри на настанот „Elfstedentocht“ во Холандија.

Овој маж испливал неверојатни 163 км за 55 часа а причината зад тоа ќе ви го стопи срцето

Целта зад овој настан, била да се соберат финансиски средства за истражување на ракот, кауза којашто го допира Мартин директно во срцето. Пливањето требало да трае 3 дена, во кои биле предвидени и многу кратки дремки за одмор.

Овој маж испливал неверојатни 163 км за 55 часа а причината зад тоа ќе ви го стопи срцето

Како и да е, како што Мартин пливал, почнал да се чувствува физички исцрпено и сметал дека водата била премногу загадена, за тој да може да продолжи понатаму.

Овој маж испливал неверојатни 163 км за 55 часа а причината зад тоа ќе ви го стопи срцето

Сепак, тој успеал да исплива неверојатни 163 километри во времетраење од само 55 часа! И покрај тоа што тој не успеал да ја постигне неговата посакувана цел од испливани 200 километри, кампањата за прибирање средства постигнала голем успех. Херојскиот пливач успеал да покрене сума од 4 милиони долари.

Овој маж испливал неверојатни 163 км за 55 часа а причината зад тоа ќе ви го стопи срцето Овој маж испливал неверојатни 163 км за 55 часа а причината зад тоа ќе ви го стопи срцето Овој маж испливал неверојатни 163 км за 55 часа а причината зад тоа ќе ви го стопи срцето

Вака изгледале неговите раце и нозе после 55 часа поминати во вода.

Овој маж испливал неверојатни 163 км за 55 часа а причината зад тоа ќе ви го стопи срцето Овој маж испливал неверојатни 163 км за 55 часа а причината зад тоа ќе ви го стопи срцето

Еве што коментираат дел од луѓето на Интернет, откако ја прочитале приказната на Мартин:

„Каква легенда…“

„Тој сепак освои нешто и овојпат… моето срце!“

„Тој испливал 101 милја пред да се откаже. Тоа е лудило!“

„Каков борец!“

Овој маж испливал неверојатни 163 км за 55 часа а причината зад тоа ќе ви го стопи срцето

Прочитајте ги и овие важни животни лекции од олимписките натпреварувачи.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар