Ова е единствената причина зошто треба да го направите она кон што се стремите

Ова е единствената причина зошто треба да го направите она кон што се стремите

Сите имаме свои цели, соништа и желби кои сакаме да ни се остварат. Некогаш може да ни изгледаат недостижни, дури и глупави. Некогаш другите ќе нè обесхрабрат, а некогаш ќе се обесхрабриме самите себе. Која е вистинската причина поради која треба да ги реализираме нашите желби?

Овој интересен стрип ќе ве поучи на најголемата причина поради која треба да го остварите вашиот сон.

Ова е единствената причина зошто треба да го направите она кон што се стремите

Секој ден добивам мејлови од надежни писатели кои бараат совет како да станат писатели.

Ова е единствената причина зошто треба да го направите она кон што се стремите Ова е единствената причина зошто треба да го направите она кон што се стремите Ова е единствената причина зошто треба да го направите она кон што се стремите Ова е единствената причина зошто треба да го направите она кон што се стремите

Ова е единствената причина зошто треба да го направите она кон што се стремите

Еве го единствениот совет кој можам да го дадам:

Ова е единствената причина зошто треба да го направите она кон што се стремите

Не творете со намера да заработите пари… бидејќи никогаш нема да заработите доволно.

Ова е единствената причина зошто треба да го направите она кон што се стремите

Не творете доколку сакате да станете познати, затоа што никогаш нема да се стекнете со доволно слава.

Ова е единствената причина зошто треба да го направите она кон што се стремите

Едноставно правете подароци за луѓето.

Ова е единствената причина зошто треба да го направите она кон што се стремите

И напорно работете на правењето на тие подароци со надеж дека луѓето ќе ги забележат.

Ова е единствената причина зошто треба да го направите она кон што се стремите

Можеби ќе забележат колку напорно сте работеле…

Ова е единствената причина зошто треба да го направите она кон што се стремите

А можеби и нема.

Ова е единствената причина зошто треба да го направите она кон што се стремите

Ако не забележат… знам дека тоа е фрустрирачки.

Ова е единствената причина зошто треба да го направите она кон што се стремите

Но на крајот, тоа не менува ништо, бидејќи вие не сте одговорни за луѓето за кои го правите подарокот…

Ова е единствената причина зошто треба да го направите она кон што се стремите

Туку за самиот подарок.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Слободното време го минува со голема шолја кафе и со добра книга во рака или пишувајќи го она што ѝ лежи на душата. Не може да поднесе неправда и негува емпатија кон луѓето. Како перфекционист опседнат да даде сè од себе, сонува да направи промена во светот околу неа. Креативна и желна за нови предизвици, со многу нови соништа секој ден, иако понекогаш плашлива од промена. По малку романтична со голема љубов кон англиските книжевни класици.

Поврзани содржини

Остави коментар