Откриена вистинска љубов која трае 1.500 години

коригирана верзија: Неодамна, во Модена, северна Италија, археолозите пронашле скелети на маж и жена закопани во периодот помеѓу V и VI век од нашата ера. Женскиот костур имал бронзен прстен и заљубено „гледал“ во својот партнер. Научниците веруваат дека овој пар бил во љубовна врска и дека тој што ги закопал сметал дека нивната љубов треба да се сочува и во задгробниот живот.Откриена вистинска љубов која трае 1.500 годиниАнтропологот Кристина Килгроув вели дека не е ништо необично што љубовниците и членовите на семејството умирале во исто време поради епидемиите кои тогаш владееле во Европа. Исто така се случувало член од семејството да умре додека се обидува да го закопа другиот.

Уште еден костурски пар починат пред околу 5.000-6.000 години е пронајден во 2007 година на околу 40 километри од Верона. Биле пронајдени стиснати во прегратка, баш како Ромео и Јулија. Научниците сакаат да откријат зошто умреле, дали биле во љубовна врска и кои биле воопшто.Откриена вистинска љубов која трае 1.500 години

———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. Draci Reply

    ako e ova vo V ili VI vek p.n.e. kako moze da e 7000 godini?? c c c

    • Кафе пауза Reply

      Благодариме на воочувањето. Се работи за две слични, но различни информации, кои ја направија погрешна математиката. Приказната е коригирана. Се извинуваме за пропустот.

Остави коментар