Она што овој свештеник го прави со туѓите бебиња ќе ве шокира. Но, не на оној начин на којшто мислите!

Она што овој свештеник го прави со туѓите бебиња ќе ве шокира. Но, не на оној начин на којшто мислите!

Има еден човек во Јужна Кореја кој прави нешто чудно со една дрвена кутија. Изгледа како кутија во која би добивале пошта, но ако ја отворите, во неа не би нашле писма и пратки. Тој всушност ги „собира“ бебињата на други луѓе кои не сакаат да ги чуваат со цел да им го спаси животот.

0-ona-shto-ovoj-sveshtenik-go-pravi-so-tugjite-bebinja-kje-ve-shokira-no-ne-na-onoj-nachin-na-kojshto-mislite-kafepauza.mk

Пастирот Ли Џонг-рак од црквата Џусаранг во Сеул, Јужна Кореја ги замолува луѓето кои имаат деца што не ги сакаат, да ги остават во кутијата, наместо да ги фрлаат по улиците или во ѓубре. И тие го прават тоа. Наместо да ги остават да умрат, тие ги сместуваат во кутијата и потоа Ли се грижи за нив. Кутијата е загреана, со вградени сензори за чад и е залепена за самата црква.

1-ona-shto-ovoj-sveshtenik-go-pravi-so-tugjite-bebinja-kje-ve-shokira-no-ne-na-onoj-nachin-na-kojshto-mislite-kafepauza.mk 2-ona-shto-ovoj-sveshtenik-go-pravi-so-tugjite-bebinja-kje-ve-shokira-no-ne-na-onoj-nachin-na-kojshto-mislite-kafepauza.mk

Стотици бебиња се напуштени и оставени да умрат на улиците во Сеул секоја година. Овој свештеник ги спасува животите на овие невини дечиња. Би си рекле дека не е можно толку многу деца да остануваат фрлени на улица во текот на само една година, но за жал, така е. За среќа пак, свештеникот и неговото свештенство им овозможуваат живот на голем број вакви деца.

3-ona-shto-ovoj-sveshtenik-go-pravi-so-tugjite-bebinja-kje-ve-shokira-no-ne-na-onoj-nachin-na-kojshto-mislite-kafepauza.mk 4-ona-shto-ovoj-sveshtenik-go-pravi-so-tugjite-bebinja-kje-ve-shokira-no-ne-na-onoj-nachin-na-kojshto-mislite-kafepauza.mk

Доколку сакате да му помогнете на Ли и да ја поддржите неговата мисија, посетете го сајтот KindredImage.org.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар