Обама во студенските години

Обама во студентските години

Во 1980 година, сегашниот претседател на Америка, Барак Обама, бил студент на Occidental College во Лос Анџелес. Тогаш, му пристапила една девојка по име Лиса Џек и го прашала дали сака да и позира за неколку црно-бели фотографии кои ѝ требале за нејзиното портфолио. Секако, Обама се согласил.Обама во студентските годиниОбама во студентските годиниЛиса за фотографиите вели: „Може да видите како првично позира на фотографиите, а подоцна во текот на фото сесијата, Обама се отвора. Уште тогаш беше многу харизматичен“.Обама во студентските годиниЛиса никогаш не го реализирала нејзиниот сон за фотографијата и денес таа е психолог.

После тоа, Лиса го видела Обама дури во 2005 година во Капитол Хил  и од далеку му довикнала. За таа случка Лиса вели: „Тој точно знаеше која сум после толку долго време. Бев воодушевена“.Обама во студентските годиниПосле некое време, Лиса решила да ги најде негативите од фотосесијата. Кога ги нашла, си помислила: „Не мислев дека цел филм сум потрошила на него“.Обама во студентските годиниЛиса не ги развила филмовите веднаш, затоа што не сакала тие да добијат политичка димензија за време на изборите во Америка.Обама во студентските годиниДенес, откако ги развила сликите и ги споделила со сите, за нив вели: „Овие фотографии се историски и затоа треба да бидат споделени“.Обама во студентските годиниЛиса се надева дела фотографиите ќе вдахнат забава и промисленост кај секој што ги гледа.Обама во студентските годиниОбама во студентските годиниОбама во студентските годиниОбама во студентските години


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар