Неверојатни „реконструкции“ на лице на војници од Првата светска војна

Неверојатни „реконструкции“ на лице на војници од Првата светска војна

Првата светска војна го извадила најдоброто и најлошото од луѓето. Оние што учествувале се запомнети или по нивните злодела, или по добрината што ја покажале. Една од добрите луѓе е Ана Колман Вотс Лат, американска скулпторка која се преселила во Франција во 1917-та година.

Неверојатни „реконструкции“ на лице на војници од Првата светска војна

Овде го запознала Френсис Дервент Вуд, скулптор што имал работилница во која им помагал на сериозно повредените војници од Првата светка војна.

Неверојатни „реконструкции“ на лице на војници од Првата светска војна

Вуд правел маски за лица за војниците со изобличен изглед со тоа давајќи им нова шанса за живот.

Неверојатни „реконструкции“ на лице на војници од Првата светска војна

Инспирирана од неговата работа, Ана го создала студиото „Студио со портрет маски“. Овде таа правела маски за овие војници на кои им била потребна помош.

Неверојатни „реконструкции“ на лице на војници од Првата светска војна

Во овој период повредените мажи се справувале со психолошки стрес и грижа поради нивниот изглед. Некои од нив биле толку многу повредени што нивните лица биле едвај препознатливи.

Неверојатни „реконструкции“ на лице на војници од Првата светска војна

Овие жртви се познати и како „најтрагичните воени жртви на сите времиња“ најмногу бидејќи поголемиот дел од нив биле осудени на живот во целосна изолација.

Неверојатни „реконструкции“ на лице на војници од Првата светска војна

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар