Неверојатни фотографии од Њујорк од 19 и 20 век

Неверојатни фотографии од Њујорк од 19 и 20 век

Одделот за Записи од Њујорк објави онлајн-база на податоци со над 870.000 стари фотографии од градот Њујорк во периодот од 19 и 20 век. Овој проект го подготвувале околу 4 години – започнувајќи со избирањето, развивањето и скенирањето на фотографиите, па сè до нивното „закачување“ онлајн и додавање краток опис под секоја фотографија. Тие завршиле одлична работа со оваа интересна колекција од досега необјавени фотографии од Њујорк. Еве и еден мал дел од нив:

Неверојатни фотографии од Њујорк од 19 и 20 век

5 јуни 1908 – Прва етапа од изградбата на мостот Менхетен

Неверојатни фотографии од Њујорк од 19 и 20 век

7 октомври 1914 – Молери на жиците на мостот Бруклин

Неверојатни фотографии од Њујорк од 19 и 20 век

29 јуни 1908 – Работници работат на улицата Диланси на Долната Источна Страна од Менхетен

Неверојатни фотографии од Њујорк од 19 и 20 век

22 декември 1936 – Човек застанува да го види погледот од мостот Џорџ Вашингтон

Неверојатни фотографии од Њујорк од 19 и 20 век

2 октомври 1930 – Работници поставуваат нов пат на 28-мата улица

Неверојатни фотографии од Њујорк од 19 и 20 век

18 мај 1940 – Човек чита весник на аголот од 40-та улица и 6-та Авенија. Веста на денот била „Нацистичката војска се наоѓа на 75 милји од Париз“.

Неверојатни фотографии од Њујорк од 19 и 20 век

30 септември 1936 – Бејзбол легендата Бејб Рут дели автограми на возбудените фанови за време на првата игра од светската серија во 1936 година

Неверојатни фотографии од Њујорк од 19 и 20 век

1940 – Њујорчани пливаат во јавниот базен Асториа, а во позадина се забележува мостот со шини Хел Гејт

Неверојатни фотографии од Њујорк од 19 и 20 век

Непозната дата – Возот од третата Авенија поминува покрај Градското Собрание

Неверојатни фотографии од Њујорк од 19 и 20 век

1937 – Главната Централна Станица како што се гледа од познатиот бар Кампбел Апартмент

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

  1. Ana Reply

    Prekrasen e kako i sekogas 🙂

Остави коментар