Неверојатни формации на облаци кои наликуваат на пејзажи, луѓе, животни, птици...

Неверојатни формации на облаци кои наликуваат на пејзажи, луѓе, животни, птици…

Набљудувањето на облаците е еден од најдобрите начини да го поминете вашето слободно време во текот на пролетта и летото. Едноставно легнете на трева и дозволете ѝ на вашата имагинација да ги преземе вашите мисли додека барате познати форми и слики на небото.

Разбрануван океан

Разбрануван океан

Нашата тенденција да гледаме ликови или слики во „рандом“ објекти се нарекува пареиодолија. Познатиот астрофизичар Карл Саган теоретизирал дека оваа тенденција настанува поради способноста на нашиот мозок брзо да ги идентификува лицата на другите, дури и во лошо осветлување, притоа овозможувајќи ни да ги процениме и осудиме нивните емоционални состојби за само неколку секунди. Токму затоа во следниве фотографии од облаци сигурно ќе забележите многу познати нешта…

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар