Неверојатни битки во природата

Неверојатни битки во природата

Борбата за опстанок на животните подразбира дека нивните активности во голема мера се насочени кон соочување и победување на конкуренцијата. Секое животно секојдневно се бори за простор, за храна и за партнер – сето она што му е потребно за да преживее и да се репродуцира.

Животните секогаш ја означуваат својата територија, притоа користејќи повеќе различни начини чија цел е да ги задржат натрапниците подалеку од неа. Кога другата страна не го почитува нивното барање, тогаш доаѓа до жестоки судири како на сликите подолу.

Неверојатни битки во природатаНеверојатни битки во природатаНеверојатни битки во природатаНеверојатни битки во природатаНеверојатни битки во природатаНеверојатни битки во природатаНеверојатни битки во природатаНеверојатни битки во природатаНеверојатни битки во природатаНеверојатни битки во природатаНеверојатни битки во природатаНеверојатни битки во природатаНеверојатни битки во природатаНеверојатни битки во природатаНеверојатни битки во природатаНеверојатни битки во природатаНеверојатни битки во природатаНеверојатни битки во природата

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар