Необична илузија што ќе ви открие дали поминувате премногу време околу згради

Необична илузија што ќе ви открие дали поминувате премногу време околу згради

Дали некогаш сте размислувале какво влијание на мозокот има живеењето во град, во предградие или во некоја друга густо населена локација? Благодарение на психолозите и магијата на геометријата можеби конечно имаме одговор на тоа прашање. Подготвени сте?

Погледнете ја добро оваа слика. Како ви изгледаат линиите? Дали тие се различни и ако да, која од нив е поголема? Не размислувајте многу… Се одлучивте? Продолжете со читање…

iluzija-koja-kje-vi-pokazhe-dali-pominuvate-premnogu-vreme-okolu-zgradi-kafepauza.mk

Еден од овие ефекти може да се забележи според тоа како ги гледате линиите на сликата погоре, како и според одговорот на прашањето која од нив според вас е поголема. Ако доаѓате од место со традиционални згради, поголема е веројатноста да кажете дека поголема е онаа на десната страна, кога всушност и двете линии имаат иста должина.

Илузијата не е базирана само на должина, според психолозите таа покажува како нашиот мозок ја применува длабочината на дводимензионалните линии. Тие сметаат дека причината за ова е тоа што ние сме навикнати на свет полн со линеарни градби, па нашиот мозок ја гледа десната линија која претставува два ѕида кои се оддалечуваат. Покрај ова, тие сметаат и дека луѓето кои подолго живееле во природа не потпаѓаат на оваа илузија.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар